Budućnost 30 minuta vidjela finale: Sudije je načele, a Partizan dokrajčio

„Plavi” dugo mučili favorita, imali i osam poena prednosti u trećoj četvrtini, a šampion uz domaćinsko suđenje izborio duele sa Zvezdom za titulu

88817 pregleda 159 reakcija 159 komentar(a)
Ažurirano: 10.05.2024. 22:41h
Završeno
21:11h

Budućnost ni treću godinu zaredom nije mogla do finala AdmiralBet ABA lige, a ove je vjerovatno bila najbliže da poremeti planove favoritu i pokvari već viđen beogradski dvoboj za šampionski prsten.

„Plavi” su posustali u majstorici protiv Partizana u Beogradskoj areni (100:86), završili su sezonu u regionalnom takmičenju, a sve je moglo da bude drugačije da se u drugom poluvremenu - posebno u trećoj četvrtini - nije bitno promijenio sudijski kriterijum.

Partizan je, naravno, to iskoristio i na kraju nanio težak poraz Podgoričanima, iako je nakon 30 minuta košarke bilo samo plus dva (73:71).

Isključenje Jogija Ferela na nešto manje od sedam minuta do kraja trećeg perioda je vjerovatno označilo i kraj snova izabranika Andreja Žakelja, jer je Amerikanac do tog momenta bio najbolji pojedinac meča - imao je 18 poena, bio bez promašaja iz igre, prije nego je napravio faul pri šutu Kevina Pantera za tri poena.

Nakon toga je nastavio da komunicira sa sudijama, a arbitri kao da su jedva čekali da ga pošalju u svlačionicu - sve se dogodilo kada je Budućnost imala plus pet (60:55), a „crno-bijeli” izgledali panično na oba kraja parketa.

Crnogorski šampion je razliku napravio u finišu druge četvrtine kada se Ferelu pridružio Joan Makundu 54:48 na poluvremenu, a još bolji je bio start nastavka kada je bilo i maksimalnih plus osam poslije šuta jednom rukom Ferela (56:48).

A onda je suđenje postalo domaćinsko, pa je Panter vezao pet slobodnih bacanja i trojku za preokret - 64:60.

Nije se Budućnost ni tada predavala, iako nije imala Ferela, ali je bilo jasno da teško može da se izvuče.

Alerik Frimen je napadački uveo tim u nervozu sa nekoliko loših odluka u napadu, Flečer Megi nikako nije mogao da pronađe šuterski ritam, ali jeste protivnik koji je odjednom počeo da leti po parketu Beogradske arene.

Razigrao se Aleksa Avramović (20 poena, od toga 12 u posljednjoj dionici), Panter i Džejms Naneli su imali po 19, pa se već od 31. minuta nije postavljalo pitanje drugog finaliste jer je Partizan veoma brzo i lako stekao dvocifreni plus.

I to je bilo to - Budućnost se raspala, a favorit tu ulogu opravdao i treću godinu zaredom će se sa Zvezdom boriti za titulu.

PARTIZAN - BUDUĆNOST VOLI 100:86 (23:21, 25:33, 25:17, 27:15)

Beograd - Beogradska arena. Gledalaca: 15.146. Sudije: Pukl (Slovenija), D. Javor (Slovenija), Hordov (Hrvatska).

Partizan: Smit 12, LEDEJ 6, Avramović 20 (7-5), PANTER 19 (9-9), Smailagić 6, NANELI 19 (7-7), Trifunović, Anđušić, DOUŽER 3 (2-1), Ponjitka 5, KAMINSKI 10 (2-2), Kaboklo.

Budućnost Voli: Ilić, Megi 9 (1-1), Frimen 6 (7-6), SLAVKOVIĆ 2, Makundu 15 (4-3), FEREL 18 (4-3), DŽONS 8, Jagodić Kuridža, TANASKOVIĆ 2, Rajt 10 (1-1), POPOVIĆ 2, Kamenjaš 14 (8-6).

Izmjena: 22:41h
21:08h

Kraj utakmice - Budućnost je poražena od Partizana 100:86, aktuelni šampion ide u finale gdje ga čeka Crvena zvezda.

21:02h

Kamenjaš je pogodio tri od četiri slobodna bacanja za 94:78.

20:56h

Partizan grabi ka finalu, Žakelj je tražio tajm-aut na 4.14 do kraja poslije trojke Avramovića koja je donijela domaćinu 19 poena prednosti - 94:75.

20:52h

Nešto više od šest minuta prije kraja, Partizan uvećava razliku - sada je sa penala dva puta bio siguran Kaminski za plus 15 - 88:73.

20:51h

Avramović je na centru dobio faul za tri slobodna bacanja, Partizan vodi 86:73.

20:48h

Serija Partizana traje, sada je 9:0 jer je Avramović ušao u ritam koji bekovi Budućnosti teško prate - 82:71.

20:45h

Minut i po je bilo dovoljno Partizanu za ode na plus devet - 80:71, tajm-aut Žakelja.

20:43h

Avramović je poenima otvorio posljednju četvrtinu - polaganjem, pa trojkom za 78:71.

20:41h

Budućnost ima minus dva nakon tri četvrtine - 73:71.

Teških 10 minuta je iza "plavih" koji su ostali bez isključenog Ferela, imali su i pet poena zaostatka, ali nisu odustali.

20:38h

Imao je Partizan i plus pet (73:68), Rajt je pogodio uz faul i smanjio na 73:71.

20:32h

Partizan je promašio nekoliko otvorenih šuteva, a Budućnost pokazala reakciju i preko Tanaskovića smanjila na 64:63.

20:31h

Mogle su sudije da dosuđe i nesportski faul Smailagiću, nisu nego samo običan, a Kamenjaš je sa linije slobodnih bacanja smanjio na 64:61.

20:26h

Rajtu je dosuđen faul u napadu, Panter je ponovio bio siguran sa linije penala, onda je uslijedila i trojka kapitena Partizana koji sada ima četiri poena prednosti - 64:60.

Serija 11:0 "crno-bijelih", Žakelj mora da smiri ekipu, pa je pozvao minut odmora.

20:25h

Panter je pogodi sva četiri slobodna bacanja, Budućnost ima samo plus jedan - 60:59.

20:23h

Traje prekid već nekoliko minuta.

20:20h

Ferel je napravio faul nad Panterom pri šutu za tri poena, onda vjerovatno zbog prigovora sudijama dobio tehničku grešku, pa je završio utakmicu, jer je ranije dobio nesportsku bog udaranja Avramovića.

Tenzija u Beogradskoj areni, Partizan sa linije slobodnih bacanja smanjuje minus.

20:14h

Serija Partizana 5:0, trojka Smita za 56:53, onda je Džons iskoristio zicer, pa je Budućnost na plus pet - 58:53.

20:13h

Ferel je poenima otvorio drugo poluvrijeme, ima ih ukupno 18 - 56:48 za Budućnost.

20:12h

Budućnost ima prvi napad u trećoj četvrtini. Drugo poluvrijeme je počelo sa zakašnjenjem, čekalo se da na teren izađe sudijska trojka.