Grčka večeras savladala Hrvatsku 80:69, Španija bolja od Bahama 86:78

20081 pregleda 2 komentar(a)
Jorgos Papajanis, Foto: FIBA
Ažurirano: 07.07.2024. 22:20h

Košarkaši Grčke savladali su večeras u "Dvorani mira i prijateljstva" Hrvatsku 80:69 i plasirali se na Olimpijske igre.

Grčka se večeras prvi put nakon 16 godina, odosno Olimpijskih igara u Pekingu 2008. godine plasirala na najveću svjetsku smotru sportista.

Hrvati su odigrali dobar meč, naročito u prvom poluvremenu. Tokom prve četvrtine ekipa Josipa Sesara je imala najviše četiri poena prednosti (18:14), ali je Grčka u tim momentima igrala na krilima Jorgosa Papajanisa.

Upravo je Papajanis bio sjajan u prvom poluvremenu, promašio je samo jedan šut iz igre, pa su on i Toliopulos inicirali seriju 8:0, kada je domaća selekcija u finišu prvog poluvremena otišla na 37:29.

U drugom poluvremenu je ekipa Vasilisa Spanulisa kontrolisala situaciju na terenu i nakon poena Nika Kalatesa prvi put došla do dvocifrene prednosti (60:50), da bi do kraja meča u nekoliko navrata imala i maksimalnih 13 poena prednosti.

Najefikasniji kod Grčke je bio Janis Adetokunbo sa 23 poena, uz osam skokova. Papajanis je imao 19, a Kalates 14 poena.

U ekipi Hrvatske se istakao Zubac sa 19 poena i 13 skokova.

Grčka će na Igrama biti u grupi sa selekcijama Australije, Kanade i Španije, koja je večeras u finalu turnira u Valensiji savladala Bahame 86:78.

Nakon izjednačene prve četvrtine, Španija je u drugoj napravila seriju 9:0 i povela 42:31.

Od tog trenutka je "furija" održavala vođstvo, a u trećoj četvrtini, poslije trojke Brizuele, imala i plus 14 - 61:47.

Ali, Bahami se nisu predavali, već su uspjeli da smanje zaostatak i u posljednji minut uđu sa šest poena minusa - 83:77. Imali su Bahami i napad da dodatno smanje zaostatak, ali je Hild prvo izgubio loptu, a onda i promašio trojku, da bi na drugoj strani Rudi Fernandes sa penala otklonio sve dileme oko pobjednika.

Najefikasniji kod Španije je bio Lorenco Braun sa 18 poena, dok se na drugoj strani istakao Hild sa 19 poena.