Slučaj Kaster Semenje, južnoafričke atletičarke, kojoj su Međunarodna atletska federacija (IAAF), a zatim i Sportski sud u Lozani, zabranili da se takmiči u ženskoj konkurenciji, ne gubi na aktuelnosti.
Semenja, neprikosnovena šampionka na 800 metara, dobila je zabranu nastupa, jer ima više testosterona nego što propisuju pravila IAAF.
Time ona dobija ogromnu prednost u odnosu na kokurentkinje, što je IAAF naglasio uvođenjem pravila o dozvoljenoj količini tog hormona, dok se, s druge strane, vodi polemika o tome da li je riječ o diskriminatorskom pravilu.
Hose Marija Odriozola, profesor biohemije i do skoro član Savjeta IAAF, smatra da je riječ o veoma kompleksnoj temi, ali da je sa naučne strane - Semenja biološki muškarac.
"Ovo nije pravilo protiv nje, već pravilo za sve. Jednostavno, niko ne dovodi u pitanje njenu ženstvenost, niti je svrstava u muški pol, ali sa naučne tačke - ona je biološki muškarac. Za žene je normalno da imaju do 2,5 nanomola testosterona po litru krvi, IAAF je gornju granicu povećao na pet nanomola po litru, dakle duplo više, a ona ima više i od toga. Semenja ima više testosterona od većine muškaraca", rekao je Odriozola.
Testosteron joj daje ogromnu prednost u odnosu na ostale takmičarke na srednjim i dugim prugama.
"Vještačko povećavanje nivoa testosterona i u muškoj konkurenciji je doping. To je hormon koji povećava snagu i izdržljivost. Sjetite se samo suza djevojaka koje su trčale sa Semenjom na Olimpijskim igrama u Riju. Plakale su jer su bile svjesne da joj ne mogu ništa. Razlika je ogromna, jednostavno - nije fer prema ostalim djevojkama, koje treniraju, vježbaju i trude se, a nemaju ama baš nikakve šanse da budu bolje od nje", kazao je Odriozola.
Bonus video: