Amerika već danima „gori” zbog smrti Džordža Flojda, 46-godišnjeg Afroamerikanca, kojeg je u Mineapolisu ubio policajac Derek Šovin. Protesti postaju sve nasilniji, policija sve brutalnija, pa su u glavnom gradu savezne države Minesota gumenim mecima i suzavcima gađani čak i novinari!
Kao i 2016. godine, kada je kvoterbek San Francisko Fortinajnersa Kolin Kepernik pokrenuo akciju ignorisanja himne (i zbog toga mu je kasnije zabranjeno da potpiše za bilo koji NFL tim), protestima su se priključili i sportisti.
Mnoge američke zvijezde danima već kritikuju vlasti, traže prava, govore o rasizmu... Najviše je smrću Flojda pogođen Stiven Džekson, koji je za 14 godina u NBA prosječno bilježio 15,1 poen i bio šampion sa San Antonio Sparsima 2003. godine. Flojd i on su bili veliki prijatelji, a upoznali su se zbog neobičnog razloga - fizički mnogo liče, zbog čega je Džekson za njega u šali govorio da mu je blizanac. Na prvom susretu su jedan drugog upitali ko im je otac i od tada bili nerazdvojni.
- Uvijek smo „visili” zajedno. Kad god bih došao u Hjuston, prvo bih njega pokupio. Kada ste profesionalni sportista, mnogi ljudi zloupotrebljavaju vaše prijateljstvo i dobrotu, ali on je bio jedan od onih koji me je podržavao iz srca. Nikad me nije zvao osim kada sam mu bio baš potreban - rekao je bivši krilni košarkaš Nju Džersija, San Antonija, Atlante, Indijane, Golden Stejta, Šarlota, Milvokija i LA Klipersa.
As Bostona Seltiksa, Džejlen Braun, vozio je 15 sati od Masačusetsa do Džordžije da bi predvodio proteste u Atlanti.
- Vozio sam 15 sati do Džordžije, do moje zajednice. Ovo je mirni protest. To što sam slavna ličnost i NBA igrač me ne isključuje iz protesta. Prije svega, ja sam crni čovjek i član ove zajednice. Podižemo svijest o nepravdi koju gledamo. Naši glasovi moraju da se čuju. Imam 23 godine, ne znam sve odgovore, ali vidim kako se svi drugi osjećaju - rekao je Braun, koji je i potpredsjednik Udruženja NBA igrača.
Mlada teniska zvijezda Koko Gof je na Tviteru postavila video sa pitanjem: Jesam li ja sljedeća?
- Koristim svoj glas. Hoćete li vi svoj - upitala je 16-godišnja teniserka. Protesti zbog smrti Flojda su stigli i do Njemačke, gdje je u subotu fudbaler Šalkea, 21-godišnji Amerikanac Veston Mekeni, na ruci nosio traku sa natpisom „pravda za Džordža”.
A da se protest ne ograniči samo na Amerikance pobrinuo se Markus Tiram. Sin slavnog francuskog fudbalera Lilijana Tirama je nakon gola za Borusiju Menhengladbah protiv Union Berlina kleknuo, koljenom dodirnuo zemlju i spustio glavu, što je prvi uradio upravo Kepernik.
To nije začudilo nikoga u Francuskoj, jer je antirasizam duboko ukorijenjen u njegovoj porodici - dobio je ime po aktivisti sa Jamajke, Markusu Garviju, a i Tiram stariji je veoma posvećen ljudskim pravima.
Bonus video: