Djevojka od 100 miliona dolara: Kinesko-američka mezimica

Ejlin Gu je u Pekingu osvojila zlato u u slobodnom skijanju u disciplini Big Air, a sjutra će se boriti i za drugo, u disciplini Slopestyle, u kojoj je, takođe, jedna od favoritkinja

12617 pregleda 2 komentar(a)
Ejlin Gu, Foto: Reuters
Ejlin Gu, Foto: Reuters

Ejlin Gu, djevojka rođena u San Francisku, postala je kineska mezimica.

Njena odluka da se takmiči za Kinu, odakle joj je majka, isplatila se - barem komercijalno.

Prodaja njenog crvenog ski odijela, zajedno sa tehnologijom za smanjenje proklizavanja, porasla je 20 puta na kineskoj platformi za e-trgovinu jd.com.

Lanac kafeterije “Luckin Coffee” je rasprodao pića koja je promovisala Gu. Ona je trenutno najpopularnija sportska ličnost Kine, a pritom i manekenka i foto-model, a budući student Univerziteta Stanford.

Nju sponzoriše dvadesetak brendova, uključujući “Estee Lauder”, “Victoria's Secret” i “Tiffany & Co”.

Procjenjuje se da je njena zarada od početka 2021. premašila 31,5 miliona dolara.

I to je tek početak, kazao je Majkl Pejn, bivši šef marketinga Međunarodnog olimpijskog komiteta.

“Nakon Ljetnjih igara, ako pogledate najuspješnije sportiste kao što je Majkl Felps, pričali smo o zaradi do 100 miliona dolara. Nema sumnje da će Gu, ako nastavi da osvaja medalje, biti u istoj ligi kao Felps”, kazao je Pejn.

Ejlin Gu je u Pekingu osvojila zlato u u slobodnom skijanju u disciplini Big Air, a sjutra će se boriti i za drugo, u disciplini Slopestyle, u kojoj je, takođe, jedna od favoritkinja.

Ejlin Gu
foto: Reuters

Na Igrama je do sada vješto izbjegavala priče o svom državljanstvu i odluci da od američke postane kineska sportska uzdanica.

“Kada sam u Americi ja sam Amerikanka, kada sam u Kini – Kineskinja sam”, glasio je njen diplomatski odgovor.

Američki mediji je sporadično “prozovu” zbog toga što je javno podržala pokret Black Lives Matter, ali izbjegava pitanja o ljudskim pravima u Kini.

Za sada joj ništa ne smeta da bude uspješna kao sportistkinja, ali i kao model...

Postoji, ipak, i opasnost, koja nije nepoznata u svijetu marketinga.

“Ona je zaštitno lice brojnih američkih brendova, ali i 'Bank of China'. Ovi brendovi su svuda. Kao što znamo u marketingu postoji doseg i učestalost,. Postoji trenutak kada vidite reklamu previše puta, počinješ da izbjegavaš proizvode koji se napadno reklamiraju”, rekao je Brajs Vajtem, stručnjak za marketing.

Bonus video: