Kada u kalendaru velikih takmičenja na red dođu Mediteranske igre, tada su svjetla crnogorske sportske pozornice usmjerena ka jednom od naših najtrofejnijih sportista.
Vjerovatno i najtrofejniji, a to što se bavi sportom koji nije medijski atraktivan i komercijalno unosan, nije njegov problem, niti ga sprečava da osvaja medalje i da bude veliki akter na svjetskoj sceni.
On je i najuspješniji crnogorski predstavnik na Mediteranskim igrama, s dvije medalje, ozbiljan kandidat da osvoji i treću, u Oranu.
Miroslav Petković - legendarni boćar, sprema se za još jedan napad na pobjedničko postolje, nakon zlata u Peskari 2009. i srebra u Mersinu 2013. godine.
”U dobroj sam formi, očekujem nastup na Mediteranskim igrama i vjerujem da mogu do medalje. Ne može u sportu ništa da se obeća, ali optimista sam, treniram dobro, igram dobro, očekujem da budem konkurentan za najviši plasman”, kaže Petković.
Mediteranske igre, 19. po redu, održaće se od 25. juna do 6. jula u alžirskom Oranu.
Petković je više od dvije decenije na terenu, a od 2009. osvojio je ukupno 18 medalja s najvećih takmičenja u boćanju - svjetskih i evropskih prvenstava, te Mediteranskih igara.
”Moj pokojni otac mi je usadio ljubav prema boćanju, a u Tivtu je boćanje i tradicija. Tako sam već više od 20 godina u toj priči, s dosta uspjeha”, kaže Miroslav.
Iako je svjetsko prvenstvo najveće takmičenje u boćanju, za boćare su Mediteranske igre nešto posebno...
”Boćanje je najrazvijenije i najpopularnije na Mediteranu, za nas su Mediteranske igre kao Olimpijske. Zaista se osjećam posebno kao dio našeg tima, s takmičarima iz ostalih sportova, imam lijepa iskustva s prethodnih izdanja i nadam se da će tako biti i u Alžiru”, kaže Petković.
Prije nekoliko godina pojavila se mogućnost da se boćanje nađe na programu Olimpijskih igara u Parizu 2024. godine, jer je u Francuskoj, koja ima veliku mediteransku obalu, kao i obalu Atlantskog okeana, riječ o veoma popularnom sportu. Priča je bila ozbiljna, na kraju je presudio komercijalni aspekt.
”Zaista smo se nadali da će doći do toga, ali nije. Nadam se da će u budućnosti boćanje dobiti mjesto koje zaslužuje”, kaže Petković i to potkrepljuje primjerom:
”Prvo, konkurencija je iz godine u godinu sve jača. Na prvenstvima svijeta takmičari iz više od 20 zemalja su kandidati za medalje, i to u samo šest disciplina. Boćanje se igra na cijelom Mediteranu, širi se po Evropi, tu su zemlje sjeverne Afrike, zatim Južne Amerike - Argentina, Čile... U Kini je sve jači...”.
Drugi primjer - boćanje je zahtjevan sport.
”Na svjetskim i evropskim prvenstvima takmičenje traje 6-7 dana od ujutro do uveče, žestokim tempom. Za takmičarsko boćanje potrebna je izuzetna fizička sprema, koncentracija, mirnoća, stabilnost... A takmičari u brzinskom izbijanju su prave atlete. Dakle, to da je boćanje sport za penzionere apsolutno nije tačno, a da li može da se igra rekreativno - naravno da može, baš kao i veliki broj sportova. Nema razlike”, ističe Petković.
I zbog toga su, kaže, Mediteranske igre šansa da se o ovom sportu piše i priča više.
”Mislim da zaslužujemo, ali svjesni smo i da se boćanje u Crnoj Gori igra na uskoj teritoriji - Tivat, Herceg Novi, Budva... Kada smo dio našeg mediteranskog tima, šira javnost se upozna s našim rezultatima i mogućnostima. Radujemo se tome”, kaže Petković, koji je sa 40 godina pri kraju vrhunske karijere:
”Još pet-šest godina i to je to na najvećem nivou. Do tada, boriću se, vjerujem, za još neku veliku medalju.”
Istorijski uspjeh s klubom
Uoči nastupa na Mediteranskim igrama u Alžiru, Petković je sa svojim klubom - tivatskom Palmom, ostvario veliki uspjeh, plasirao se u četvrtfinale Lige evropskih šampiona.
”Pobijedili smo slovenačku Škofju Loku i ostvarili istorijski uspjeh - prvi put smo među osam najboljih u Evropi. Sjajna je atmosfera bila u Tivtu, navijanje, tenzije, uzbuđenja... U septembru je četvrtfinale, borićemo se i za više”, kaže Miroslav Petković.
Bonus video: