Odgovor Ministarstvu sporta i mladih: Diskrecionim pravom ne daje se tuđi novac

Ministarstvo je o odluci o sufinansiranju trebalo da konsultuje nacionalne saveze, stavi javnosti, građanima Crne Gore - vlasnicima dodijeljenog novca, na uvid obrazloženje o odlukama odabira "povlašćenih" - zašto baš tih 12 klubova?

4742 pregleda 1 komentar(a)
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Povodom reagovanja Ministarstva sporta i mladih na portalu "Vijesti" - "Ministarstvo sporta i mladih: Vodili smo se tradicijom klubova, ravnomjernoj regionalnoj zastupljenosti...", na tekst objavljen u istoj rubrici portala - "Ministar Šćekić podijelio 170.000 eura za 12 klubova, bez konkursa i jasnih rezultatskih kriterijuma", novinar Slaviša Živaljević će obrazložiti i javnosti prezentovati podatke koji demantuju resorno Ministarstvo.

Sportska redakcija "Vijesti" elektronskom poštom od pomenutog Minjistarstva je dobila dva obavještenja o sufinasiranju 12 klubova. O sadržini smo obavijestili javnost.

"Prilikom raspodjele sredstava, vodilo se računa o tome da se podrže renomirani sportski klubovi, sa tradicijom, u okviru čega se vodilo računa o ravnomjernoj zastupljenosti, rodnoj ravnopravnosti, kao i javnom interesu u oblasti sporta. Takođe, vodilo se računa da se podrže i sportski klubovi za razvoj mladih talenata u cilju popularizacije bavljenja sportom među mladima", zaključuje se u saopštenju tog Ministarstva.

U demantu se naknadno navodi i član 118, Zakona o sportu - on glasi:

"Izuzetno od čl. 116 i 117 ovog zakona, Uprava može, uz prethodnu saglasnost Vlade, sufinansirati sportske klubove koji obavljaju sportsku djelatnost u vrsti sporta koja se nalazi u​​ I​​ kategoriji sportova koji su na programu Olimpijskih igara, s tim što se mogu sufinansirati najviše dva kluba iste vrste sporta".

Odgovor novinara: Pomenutom raspodjelom nije, ili je djelimično ispunjen, ni jedan od kriterijuma, tradicija, a prekršen je i Zakon

Podatak da jedan od dva fudbalska kluba koja su odabrana za finansirane - FK Gorštak, nema nijednog člana u niti jednoj od osam nacionalnih fudbalskih selekcija, a da se seniorski tim uopšte ne takmiči u trećem, najnižem rangu (Udruženje klubova FSCG - Centar) ponajbolje oslikava trenutni renome kluba.

Neuporediva je tradicija tog, sa najstarijim sportskim crnogorskim klubom - Fudbalskim klubom Lovćen, ili ponosom Sjevera, FK Rudar, koji su bez obzira na skromne budžete ipak zadržali i imaju sistem rada koji kvalifikuje njihove članove u nacionalne reprezentacije. Ima ih i klub iz Diseldorfa - Fortuna (sreća).

Treba, dakle, da javnost vjeruje da će sistem rada u klubu bez ikakvih rezultata, barem od 2006. pa na ovamo, koji čak ni nema seniorski tim -odjednom pronaći čarobni štapić ili će uhvatiti zlatnu ribicu za ispunjenje rezultatskih želja. Tačno je da Kolašin ima najbolje takmičare u sportskoj diciplini flaj fišing u Crnoj Gori, ali na sajtovima njihovih klubova i selekcije nema podatka da su uspjeli da u Tari upecaju zlatnu ribicu. Fortuna, možda bude na strani ministra!

Što se tiče odabira AK Rudar na listi "povlašćenih" - ni najrevnosniji hroničari, uz svo poštovanje, ne pamte bilo kakav značajan rezultat, nijednu normu u bilo kojem uzrastu za evropska, svjetska prvenstava ili OI.

Prelazimo na zakonski okvir: Članom 118, moguće je sufinansirati dva kluba istog sporta, a Ministarstvo je to u ovoj godini uradilo za najmanje tri. Ugovore su u petak sa Ministrom Dragoslavom Šćekićem potpisali KK Sutjeska i ŽKK Primorje, ali ministar zaboravlja da je na elektronskoj sjednici Vlade, 19.04. 2024. godine, pogrešnim tumačenjem člana 120, Zakona o sportu, sufinansirao KK Budućnost Voli sa 200.000 eura za učešće u Evrokupu.

Podjećamo javnost da je to bilo isključivo moguće pod uslovom da je podgorički klub izborio plasman u završnicu (fajnl-for) Evrokupa, ali Budućnost Voli je eliminisana još u grupnoj fazi, sedmim mjestom u grupi B, tik ispod crte koja vodi u nastavak takmičenja.

Osim toga, članom 41, Ministarstvo je o odluci o sufinansiranju trebalo da konsultuje nacionalne saveze, stavi javnosti, građanima Crne Gore - vlasnicima dodijeljenog novca, na uvid obrazloženeje o odlukama odabira "povlašćenih" klubova. Odluka je morala da prati obrazloženje - zašto baš tih 12 klubova?!

Vlada sada treba da poništiti odluke o dodjeli 370.000 eura novca poreskih obveznika, u suprotnom je na Tužilaštvu da da odgovor - da li je resorni Ministar izbjegao ili propustio da upozna Vladu sa činjenicama?

Ministarstvo još u demantu naglašava - "da je ista procedura za dodjelu podrške sportskim klubovima iz I kategorije sportova koji se nalaze na programu Olimpijskih igara primijenjena i prethodnih godina, počev od 2019. godine".

Za pohvalu je što je 44. Vlada našla za shodno da obavijesti javnost, ali podatak da su od uvođenja takve prakse - bez jasnih kriterijuma, rezultati u crnogorskom olimpijskom sportu značajno gori, kako na Evropskim igrama, tako i u broju i učinku naših sportista na Olimpijskim igrama.

Bonus video: