Od specijalnog izvještača "Vijesti"
Herning - Na pomolu je nova epizoda jednog od najvećih rivalstava u svijetu rukometa, još jednog obračuna sličnog onim epskim finalima Olimpijskih igara i Evropskog prvenstva 2012. godine.
Norveška je svoj dio posla odradila, savladala je Njemačku (28:22), ali sada sigurno strepi, jer bi mogla da se sudari sa timom koji joj je u Beogradu oteo jednu od tri tadašnje krune - Crnom Gorom.
„Lavice”, međutim, još ne razmišljaju o timu sa kojim su se posljednji put sudarile u glavnom gradu Srbije i preotele mu titulu šampiona Starog kontinenta nakon 80 minuta nezaboravnog boja.
I ne smiju na to ni da pomisle, jer im na putu ka prvom četvrtfinalu svjetskih prvenstava stoji još jedna prepreka, Angola. Pobjeda i definitivno donosi mjesto na kvalifikacionom turniru za Olimpijske igre, mada bi moralo da se dogodi mnogo čuda u osmini finala da bi ono izmaklo...
Najbolja afrička selekcija nije jaka kao nekad, kada je namučila Crnu Goru u grupama Svjetskog prvenstva u Brazilu (28:26) i Olimpijskih igara u Londonu (30:25), što su dokazali ubjedljivi porazi od Švedske (37:23) i Holandije (37:24) u grupi B.
Tim Dragana Adžića, koji je juče proslavio 46. rođendan, veliki je favorit protiv polusestara Natalije Bernardo i Luize Kijale i njihovih saigračica, mada neće biti nimalo lako.
Daleko od toga. Afrikanke igraju atipično, fizički su fenomenalne, ali tehnički nisu baš najbolje potkovane i imaju problema da probiju organizovane odbrane. A ako se za neki tim može reći da ima takvu defanzivu, definitivno je to Crna Gora.
"Angolke su izuzetno nezgodne. Brze su i skočne, ne igraju evropski rukomet koji nam je poznat, ali se nadam da će sve biti dobro kada ih osjetimo na terenu. Imamo iskustvo igranja sa njima sa Olimpijskih igara i Svjetskog prvenstva u Brazilu, ali prošlo je dosta godina od tada. Biće teško", upozorava Majda Mehmedović.
Selekcija koja je prošle godine izgubila titulu prvaka Afrike nakon osam uzastopnih zlatnih medalja igra slabije nego na prethodnim velikim takmičenjima, ali je kod „lavica” vidljiv oprez.
"Vidi se da duže igraju zajedno, imaju bolju saradnju. Tehnički su slabije od ostalih ekipa, ali to nadomjeste brzinom i energijom. Bekovi su im slični, svi su na isti kalup. Svaka je brza, agilna, skače dva metra uvis. Vidno je, ipak, da se ne snalaze protiv grublje odbrane, a svako izlijetanje kazne, jer zbog brzine iskoriste prostor između igračica. Nadam se da se neće snaći ni protiv naše odbrane i da ćemo s tim da ih pobijedimo".
Recept za pobjedu je, što bi narod rekao, prost k’o pasulj.
"Što budemo čvršće i koncentrisanije u odbrani, lakše će nam biti i u napadu. Tako ćemo svakog protivnika psihički slomiti, jer ekipe nemaju rješenja za našu odbranu i agresivnost. Angola će sigurno prvi put igrati protiv takve defanzive, sa mnogo kretnji i „cimanja” - dodaje Mehmedovićeva.
Crna Gora konačno želi makar do četvrtfinala svjetskih prvenstava.
"Ovo nam je velika šansa da napravimo taj korak. Ispadale smo u osmini finala i žalile smo, jer smo znale da smo mogle više, a ispadale smo od ekipa koje nisu zasluživale da prođu prije nas. Nadam se da će sreća ovog puta biti na našoj strani", zaključila je 25-godišnja Baranka.
Njena vršnjakinja iz Podgorice, Milena Raičević, dobro pamti Angolu. U londonskoj „Bakarnoj kutiji” je 1. avgusta dobila takve „batine” od Afrikanki da je morala da preskoči meč sa Hrvatskom.
"Igrale smo dva puta protiv njih i gledamo ih. Spremanje je još u toku. To je nezgodna, brza reprezentacija, od koje nikada ne znate šta možete da očekujete. Definitivno smo favoritkinje kao prve u grupi, samo moramo da ponovimo dobru igru sa prethodnih utakmica", poručila je četvrta asistentkinja SP u Danskoj.
Sjećanja na mečeve u Santosu i Londonu ne blijede, vidjeće se da li su lekcije naučene...
"Dosta nas je igralo te dvije utakmice, moramo da budemo mnogo pametnije, da ne dozvolimo da nas muče. Pokazalo se da nam ne leži njihova igra, jer su brze i prodorne, ali ćemo se potruditi da to neutrališemo", poručuje djevojka koja je Angolkama poznata pod prezimenom Knežević.
Lijevi, po potrebi i srednji bek Crne Gore, smatra da se spoljnjoj lini rivala mora zatvoriti put ka crti.
"Bitno je da odbrana bude kompaktna, da im ne dozvolimo da rade stvari koje im najbolje idu - prolazi. Mogu da šutnu sa devet metara, ali nisu imale dobar procenat. Baziraćemo se na njihove prolaze i šut sa šest metara. O napadu ne razmišljamo puno, jer je bio baš dobar do sada. Najvažnije je da iz dobre odbrane vučemo kontre", naglasila je Milena Raičević.
Nema pritiska, jedina želja su mi OI
Na pitanje da li ekipa osjeća pritisak zbog eliminacije u osmini finala na prethodna dva učešća na svjetskim prvenstvima, Milena Raičević odgovara:
"Nema pritiska. Hoćemo da napravimo korak više nego na prethodnim svjetskim prvenstvima i od nas sve zavisi".
Šta vam je cilj na ovom šampionatu?
"Imamo mnogo klupskih i reprezentativnih takmičenja ove godine, ali je meni jedina želja da ponovo odem na Olimpijske igre".
A medalja?
"To je naredni cilj".
Bonus video: