Nastup na svom petom šampionatu Evrope, rukometašice Crne Gore otvoriće duelom sa jedinim autsajderom u „grupi smrti”, Slovenijom.
Tim Uroša Bregara je na prethodna dva velika takmičenja ostvario nekoliko sjajnih rezultata - lani je na otvaranju Svjetskog prvenstva jedini pobijedio kasnijeg šampiona Francusku (24:23), potom ispustio prednost protiv Rumunije i savladao neugodnu Angolu, prije nego što je u osmini finala „stradao” protiv Švedske (21:33).
Selekcija „tri krune” se tako osvetila „deželi” za poraz na Evropskom prvenstvu baš u Švedskoj 2016. godine (25:23), ali ta dva boda nisu bila dovoljna ex-YU selekciji da se domogne glavne faze. Za razliku od muške reprezentacije, koja je bila evropski vicešampion i bronzana na posljednjem Svjetskom prvenstvu, Slovenija u ženskoj konkurenciji nikada nije uradila ništa značajno. Najveći uspjeh je 8. mjesto na planetarnom šampionatu 2003, a godinu kasnije „dežela” je ostvarila i najbolji rezultat na EP, jer je bila deveta.
U odnosu na Svjetsko prvenstvo u Njemačkoj, nema tri igračice - Bregar više ne računa na nekadašnje krilo Budućnosti Neli Irman, desni bek Krima Alja Koren je povrijeđena, a poziv je odbila pivotkinja Aneja Beganovič. Najveći udarac je, ipak, izostanak odlične golmanke Miše Marinček, koja takođe ne želi da igra za nacionalni tim, a već duže nema ni desnog beka Barbare Lazović.
Najveća zvijezda reprezentacije je Ana Gros, koja je ljetos za ogroman novac prešla iz Meca u Brest. Ona je jedini desni bek Slovenije, a bila je drugi strijelac kvalifikacija sa 45 golova. Peta na toj listi je Tjaša Stanko sa 38, a odlična igračica je i lijevo krilo Tamara Mavsar. I to bi bilo to...
Dovoljno je pogledati za koje klubove igra 19 Bregarevih rukometašica. Gotovo pola ih je iz Krima (devet), po dvije su iz Krke i kluba čudnog imena Z’Dežele, po jedna iz Zagorja i Mlinotest Ajdovščine, a samo su četiri internacionalke - osim Gros, u inostranstvu igraju golmanka Branka Zec, pivotkinja Lina Krhlikar (obje u Gepingenu) i Teja Ferfolja (PAOK).
Crna Gora i Slovenija su igrale u kvalifikacijama za prethodno Evropsko prvenstvo i „lavice” su oba puta slavile sa dva razlike (24:22 i 22:20). U pretkvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2008. godine je bilo mnogo ubjedljivije - 32:22. Na osam preostalih susreta (šest prijateljskih, dva na mediteranskim igrama ove i 2013. godine) obje selekcije imaju po četiri trijumfa.
ANA GROS
Prva zvijezda Slovenije je Ana Gros. Djevojka visoka 186 centimetara je već godinama jedan od najboljih strijelaca Lige šampiona, u kojoj je ove sezone za Brest dala 44 gola na šest utakmica. Ima odličan šut, ali 27-godišnja Ljubljančanka zna da se muči sa agresivnim odbranama, što bi moglo da joj bude problem protiv Crne Gore. Igrala je za Olimpiju i Krim, potom za Đer i Tiringer, a od 2014. je u Francuskoj.
Prvo je bila u Mecu, sa kojim je osvojila četiri titule, da bi ljetos za ogroman novac otišla u Brest.
TJAŠA STANKO
Rukometašica koja pokriva pozicije lijevog i srednjeg beka je predvodnica novog talasa slovenačkog rukometa.
Sa 21 godinom se već dokazala na najvećoj sceni, jer je bila peti strijelac kvalifikacija, a jedna je od najzaslužnijih što je Krim zauzeo 2. mjesto u grupi C Lige šampiona, iza neprikosnovenog Đera. Visoka je 172 centimetra, a najveći adut joj je prodornost.
TAMARA MAVSAR
Pouzdano lijevo krilo je već godinama jedan od stubova i Krima i reprezentacije. U Ligi šampiona je debitovala kao 17-godišnjakinja u sezoni 2008/2009, a tada je igrala na poziciji srednjeg beka, ali se u međuvremenu potpuno prebacila na krilo.
U elitnom klupskom takmičenju je dala 357 golova, a jednu godinu je provela u Vardaru i u finalu Lige šampiona, u kojem su sudije pomogle Đeru da pobijedi, tri puta zatresla mrežu. Veliki je adut selektora Uroša Bregara u odbrani, jer odlično igra prednju u formaciji 5-1.
Bonus video: