Bila je glavna igračica kadetske i juniorske reprezentacije, proglašena je za najboljeg lijevog beka na Svjetskom juniorskom prvenstvu u Južnoj Koreji, gdje je Crna Gora osvojila bronzu... Ali, falila joj je potvrda kvaliteta u seniorskoj konkurenciji, iako je s vremena na vrijeme znala da zablista, doduše iz prikrajka.
Prvi put je vodeću ulogu odglumila u Rostovu, kada je Crna Gora bila bez čak četiri beka - Bojane Popović, Katarine Bulatović, Marije Jovanović i Sandre Nikčević, kao i najiskusnije igračice Maje Savić. Tada je upisala četiri gola i devet asistencija, a Crna Gora je nesrećno izgubila od Rusije, pogotkom pet sekundi prije kraja. Nažalost, nije bilo prenosa, pa je rijetko ko vidio kako igra Milena Knežević kada ona mora da nosi igru.
Novu glavnu rolu je dobila na velikoj sceni, u meču koji je odlučivao ko će biti u prvom šeširu za Olimpijske igre, a na terenu opet nije bilo Popović, Savić i Jovanović, kao ni Majde Mehmedović, Ane Đokić i Radmile Miljanić, a u finišu ni Katarine Bulatović. I odglumila je gotovo perfeketno - Kneževićeva je sedam puta zatresla mrežu (još jednom je lopta prešla liniju, ali su sudije bile nijeme), imala šest dodavanja za gol, a sa trećom ukradenom loptom je donijela veliku pobjedu Crnoj Gori nad velikom Francuskom.
"Osjećaj je fenomenalan. Igrale smo bez Bojane, Maje i većim dijelom meča bez Kaće, naše tri najbolje igračice, a savladale smo Francusku. Dokazale smo da smo stvarno mnogo jake, čak nam ni vicešampion svijeta nije predstavljao veliki problem", naglašava djevojka koja je prije dva mjeseca napunila 22 godine.
Iako je selektor Dragan Adžić odlučio da odmori najiskusnije igračice, Crna Gora nije željela da odustane od prvog mjesta na kvalifikacionom turniru i prava da bude u prvom šeširu na sjutrašnjem žrijebu za Olimpijske igre.
"Imale smo to u podsvijesti, naravno. Nije baš da se nismo opterećivale prvim mjestom u grupi, jer je žrijeb mnogo bitan na svakom takmičenju. Bolje je da izbjegnemo Norvešku, a da budemo u grupi, na primjer, sa Velikom Britanijom", napominje Kneževićeva.
Pobjeda ostvarena sa ovakvim timom, u kojem je Katarina Bulatović sa 27 i po godina bila ubjedljivo najstarija, veliki je podstrek za budućnost i dokaz da se može i bez najboljih.
"Sigurno je da nam ova pobjeda mnogo znači, samopouzdanje nam je poraslo. Bojana, Maja i Kaća su naše glavne igračice, one preuzimaju odgovornost kada je najteže, ali kada se lomila utakmica i mi mlađe smo bile sigurne u sebe, imale smo „hladne glave”.
Kada je bilo najpotrebnije, Milena je preuzela konce igre u svoje ruke. Postigla je golove za 19:19 i 20:20, a onda nakon što je Sonja Barjaktarović odbranila zicer Kamil Ajglon, a Nina Kamto Njitam u kontri šutirala pored gola, 22-godišnji srednji bek je donio i preokret (21:20) minut i 47 sekundi prije kraja.
Barjaktarović je potom odbranila penal Aleksandri Lakraber, a onda joj je Milena 33 sekunde prije kraja, kada je Francuska imala napad šest na četiri, prekinula pas i do samog finiša majstorski čuvala loptu.
"Nije bilo dogovora da ja preuzmem odgovornost, ali mi nije prvi put da to radim. Takav sam igrač, ne volim da gubim, a volim da budem u igri kada se utakmica odlučuje. Kad nema Bojane, Kaća preuzme odgovornost ili ja, a sada nije bilo ni jedne ni druge. Zbog toga sam osjetila potrebu da šutiram... A što se tiče one prekinute lopte, to nije bilo ništa spektakularno. Jednostavno, sjetila sam se akcije francuske reprezentacije i bila na pravom mjestu u pravo vrijeme", istakla je Kneževićeva.
Rostov je bio putokaz
Gotovo ista ekipa koja je prekjuče u Lionu srušila dvostukog uzastopnog viceprvaka planete, dva mjeseca ranije je umalo šokirala Rusiju, selekciju koja na Svjetskom prvenstvu u Brazilu nije odbranila pehar sa tri prethodna šampionata.
Taj meč bio je pravi putokaz, dokaz da i bez najboljih igračica Crna Gora može mnogo.
"U Rostovu smo igrale baš dobro. Rezultat nije bio povoljan, ali smo bile zadovoljne igrom koju smo prikazale. Sada se sve to vratilo, mada smo i ispravile neke greške koje smo pravile na toj utakmici. I, naravno, ovog puta smo bile mnogo srećnije nakon meča", kaže Kneževićeva.
Kvartet se vratio
Crnogorska ekspedicija juče je nastavila put ka Londonu, gdje sjutra (20 časova po našem vremenu) sa Velikom Britanijom igra meč 5. kola kvalifikacija za Evropsko prvenstvo u Holandiji.
Sat i po prije te utakmice održaće se žrijeb za Olimpijske igre, na kojem će „crvene” biti u 1. šeširu.
U grad koji je domaćin 30. Olimpijskih igara nisu otputovale Jovanka Radičević, Jasna Tošković, Sandra Nikčević i Ana Đokić. Iskusna kružna napadačica se udaje u subotu, zbog čega je ostala u Beogradu, dok su se tri Podgoričanke vratile u glavni grad Crne Gore.
Naime, trio iz mađarskih klubova nije dobio vize za Veliku Britaniju, pa će do utakmice sa Poljskom, koja se u nedjelju igra u „Morači”, trenirati u Podgorici sa Majdom Mehmedović.
Zbog toga će u srijedu u timu biti Jelena Marković i Ivana Božović.
Galerija
Bonus video: