Čovjek sa druge planete: Nadal nestvarnim preokretom do istorijskog Slema

Nadal - Medvedev 2:6, 6:7, 6:4, 6:4, 7:5

Ažurirano: 30.01.2022. 18:14h
Završeno
15:10h

Istorija!

Španski teniser Rafael Nadal savladao je danas nakon preokreta Danila Medvedeva (3:2 - 2:6, 6:7, 6:4, 6:4, 7:5) u finalu Australijan opena i stigao do 21. grend slem titule u karijeri, a druge u Melburnu.

Odličan meč odigrali su Rus i Španac, a nakon dva seta djelovalo je da Medvedev sigurno ide ka tituli - Danil je u tom periodu igrao sigurnije, dominantnije, lako stizao do poena, dok je Nadal mnogo griješio, servis ga nije služio, a ni malobrojne šanse, koje je imao nije koristio. Od sredine trećeg seta Španac je zaigrao fenomenalno, preokrenuo i ispisao istoriju. Nadal je meč mogao i ranije da riješi i ranije u petom setu, ali je u desetom gemu dozvolio Medvedevu da se vrati.

Australijan open

Dokazao je danas Nadal da ga ne treba otpisati - nakon što je propustio finiš prošle godine, u januaru je stigao u Australiju, prvo osvojio turnir u Melburnu iz serije 250, a onda režirao epski povratak na Australijan openu.

Posljednju grend slem titulu Nadal je osvojio 2020. godine na Rolan Garosu. A danas je postao drugi teniser, nakon Novaka Đokovića, koji je sva četiri grend slema osvojio makar po dva puta.

Danas je 23. put u finalu jedan teniser nadoknadio dva seta zaostatka i osvojio titulu. Nadal je 21. igrač, budući da su Rod Lejver i Bil Tajden to učinili dva puta.

Kada je riječ o današnjem meču, u prvom setu je neizvijesnost trajala do rezultata 2:2. Tada je Medvedev vezao četiri gema, dva brejka osvojio sa nulom i poveo 1:0 u setovima.

U drugom setu prvi do brejka stiže Nadal. Poveo je 4:1, potom je Medvedev uzvratio, ali je Nadal ponovo stigao do brejka i prilike da servira za osvajanje seta. Nije uspio - imao je set loptu u devetom gemu, nije je realizovao, dok je Medvedev petu brejk šansu u tom gemu iskoristio i uveo set u taj-brejk.

I u taj-brejku je opet prednost imao Nadal, ali je Medvedev dobio set - 2:0.

Od polovine trećeg seta situacija se promijenila u Nadalovu korist. Španac je zaigrao mnogo bolje, bio je to najbolji period igre, postao je agresivnijij, a uspio je i da osvoji taj set i smanji zaostatak.

U tim trenucima Medvedev je gubio fokus, u momentu kada je Nadal imao brejk lopte raspravljao se sa publikom i dozvolio rivalu da se vrati u meč. Rus je djelovao iscrpljeno, umorno, dok je Nadal letio po terenu.

Četvrti set je bio spektakularan - viđena su tri brejka zaredom, jedan više je osvojio Nadal, koji je u osmom gemu spasio dvije brejk lopte i uveo set u peti, odlučujući set.

I peti set je bio fenomenalan - Nadal je u petom gemu napravio brejk, potom u narednom gemu spasio tri brejk lopte, u 10. gemu servirao za titulu, ali se meč odužio. Medvedev je napravio brejk, vratio se, a Španac, u momentu, kada je servirao dobio upozorenje za prekoračenje vremena.

Ipak, već u narednom gemu Španac je došao do brejka, a onda i titule.

Rafael Nadal 21, Novak Đoković i Rodžer Federer po 20 grend slem titula. Trka za najvećeg se nastavlja.

Izmjena: 18:14h
15:07h

Novi brejk Nadala!

Španac opet servira za titulu!

15:02h

Nije kraj!

Nadal je servirao za titulu, a onda je Medvedev dobio brejk loptu i iskoristio je!

Nadal je na brejk loptu dobio upozorenje za prekoračenje vremena.

Spektakularan meč

14:55h

Medvedev smanjuje na 5:4.

Nadal servira za pobjedu.

14:51h

Nadala jedan gem dijeli od istorije, od 21. grend slem titule - 5:3.

14:45h

Medvedev siguran - 4:3.

14:42h

Tri brejk lopote je spasio Nadal, vodi 4:2.

14:26h

Brejk Nadala! Španac vodi 3:2!

Forhend paralela iz trka za brejk, sjajan poen.

14:22h

Siguran servis gem i za Nadala - 2:2.

14:18h

Medvedev osvaja gem sa nulom - 2:1.

14:16h

Nadal dobija prvi gem u petom setu - 1:1.

14:10h

Medvedev osvaja prvi gem u odlučujućem setu.

Inače, u finalu US opena 2019. godine Nadal je protiv Medvedeva vodio 2:0, ali je Rus izjednačio na 2:2 i izgubio.

Istorija može da se ponovi, samo u obrnutim ulogama.

13:59h

Idemo u peti set - Nadal - Medvedev  2:6, 6:7, 6:4, 6:4.

Djeluje da je Rafa u mnogo boljoj situaciji, veliki povratak španskog tenisera.

Rafael Nadal
13:55h

I dalje smo u četvrtom setu, Medvedev je preživio - 5:4.

U narednom gemu Nadal će servirati za izjednačenje u setovima.

13:50h

Imao je Medvedev dvije brejk lopte, ali ih nije iskoristio.

Nadal vodi 5:3, Rus servira za ostanak u četvrtom setu.

13:43h

Konačno lakši gem za Medvedeva - 4:3.

13:41h

Potvrđuje Nadal brejk, vodi 4:2.

13:27h

Kakav tenis - Rafa je neuništiv!

Nadal u petom gemu koristi tek sedmu brejk loptu i stiže do nove prednosti - 3:2.

Medvedev u ovim trenucima djeluje umorno, ulazi u raspravu sa arbitrom, žali se na navijače...

"Oni su idioti, 'molim vas' nije dovoljno", kazao je sudiji Blomu Medvedev.