Sporazum o razgraničenju sa Crnom Gorom je od 2012. godine uslov Evropske unije za Kosovo, tako da su o tome kosovski političari bili godinama upoznati, kazao je u petak odlazeći Specijalni predstavnik EU u Prištini Samuel Žbogar.
Žbogar je u razgovoru za Radio Slobodna Evropa rekao da je odgovornost kosovskih političara ratifikacija Sporazuma i izrazio nadu da će se poslanici do 1. septembra “ubijediti da ga izglasaju”. Usvajanje Sporazuma o razgraničenju jedan je od uslova Evropske komisije za viznu liberalizaciju građanima Kosova.
Poslanici kosovske opozicije smatraju da je Sporazumom Kosovo oštećeno za 8.000 hektara zemljišta. Međutim, nezavisna međunarodna ekspertska komisija, koju je zatražila doskorašnja predsjednica Kosova Atifete Jahjaga, nije pronašla nepravilnosti u procesu razgraničenja.
Zbog sumnje da je Kosovo oštećeno, poslanici tamošnje opozicije su posljednjih mjeseci, između ostalog, upali na teritoriju Crne Gore i postavili tablu sa oznakom “Republika Kosovo” i albansku zastavu i organizovali protest na graničnom prelazu u kojem je učestvovalo oko 200 Kosovara. Zbog postavljanja table i zastave crnogorske vlasti su uputile protestnu notu Prištini.
Poslanici opoziconog pokreta Samoopredjeljenje poručili su da će nastojati da spriječe glasanje o Sporazumu 1. septembra u Skupštini Kosova, a istog dana biće održan protest u glavnom gradu.
Premijer Kosova Isa Mustafa kazao je u petak da je Vlada opredijeljena da unapređuje razvojnu i integrativnu agendu Kosova, kao i da se lično angažuje i zalaže da ratifikacija Sporazuma o demarkaciji sa Crnom Gorom dobije 80 od 120 glasova u Skupštini Kosova.
Američki potpredsjednik Džozef Bajden pozvao je prilikom sastanka sa premijerom Mustafom i predsjednikom Hašimom Tačijem kosovske političare da glasaju u korist Sporazuma.
Govoreći o razgraničenju, predsjednik Skupštine Kadri Veselji je ranije izjavio da Skupština nikada neće donijeti odluku koja je u suprotnosti sa interesima Kosova i njenih građana.
Bonus video: