Hrvatska obilježava "Oluju": U toku završne pripreme za paradu

U vojnoj paradi, čija je generalna proba održana sinoć, učestvovaće oko 2.700 pripadnika Hrvatske vojske, kojima će se pridružiti pripadnici policije, službi za zaštitu i spasavanje i vatrogasci sa svojim vozilima
95 pregleda 129 komentar(a)
Oluja, Hrvatska, Foto: Twitter
Oluja, Hrvatska, Foto: Twitter
Ažurirano: 03.08.2015. 19:38h

U Zagrebu su u toku završne pripreme za vojnu paradu kojom će Hrvatska sjutra obilježiti 20. godišnjicu vojno-policijske akcije "Oluja".

U vojnoj paradi, čija je generalna proba održana sinoć, učestvovaće oko 2.700 pripadnika Hrvatske vojske, kojima će se pridružiti pripadnici policije, službi za zaštitu i spasavanje i vatrogasci sa svojim vozilima, kao i dio ratnih veterana i istorijskih jedinica, poput Sinjskih alkara i Dubrovačkih trombunjera.

Kako je pokazala i generalna proba, u koloni dugoj pet kilometara, biće više od 300 vozila i tehnike, tenkova, topova i novih haubica.

Građani će moći da vide i 30-tak aviona, među kojima nedavno u Ukrajini obnovljena tri MIG-21 i šest Pilatusa koji će se predstaviti u sklopu nastupa elitne aerogrupe Krila Oluje.

Upravo je nastup te aerogrupe i na generalnoj probi bio jedna od najvećih atrakcija, kao i prelet MIG-ova na početku i na kraju parade.

Tokom trajanja parade, u Bračkom kanalu, u sklopu plovnog postrojavanja Hrvatske ratne mornarice, isploviće četiri raketne topovnjače Flotile i dva broda za ophodnju Obalne straže Hrvatske.

Parada počinje u 18.00 i traje do 19.30, a održava se duž Ulice grada Vukovara, od Držićeve do Savske.

Trasa je okićena hrvatskim zastavama, a Ministarstvo odbrane pozvalo je građane da svojim prisustvom podrže pobjedničku vojsku. Od subote u Zagrebu je na snazi posebna regulacija saobraćaja.

U vojnoj paradi, čija je generalna proba održana sinoć, učestvovaće oko 2.700 pripadnika Hrvatske vojske, kojima će se pridružiti pripadnici policije, službi za zaštitu i spasavanje i vatrogasci sa svojim vozilima, kao i dio ratnih veterana i istorijskih jedinica, poput Sinjskih alkara i Dubrovačkih trombunjera

U vojnoj paradi, čija je generalna proba održana sinoć, učestvovaće oko 2.700 pripadnika Hrvatske vojske, kojima će se pridružiti pripadnici policije, službi za zaštitu i spasavanje i vatrogasci sa svojim vozilima, kao i dio ratnih veterana i istorijskih jedinica, poput Sinjskih alkara i Dubrovačkih trombunjera

Paradi su se usprotivile hrvatske mirovne organizacije koje smatraju da se treba odmoriti od Oluje i sjetiti se mirne reintegracije Podunavlja. Tako su tokom vikenda neki od plakata u Zagrebu kojima se poziva na paradu prelepljeni natpisima: "Rat je gotov. Idite kući".

Zbog nesaglasnosti oko mjesta i načina proslave, Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i 20. godišnjica "Oluje" ove godine slavi se dva dana – uz vojnu paradu u utorak u Zagrebu, državni vrh okupiće se i petog avgusta na tradicionalnoj svečanosti u Kninu.

U Kninu će uz ceremoniju podizanja hrvatske zastave na Kninskoj tvrđavi biće otkriven i spomenik prvom predsjedniku Hrvatske Franji Tuđmanu.

Zagreb: Počast svim žrtvama Oluje

Aktivisti nekoliko nevladinih udrženja danas su u centru Zagreba, povodom 20. godišnjice Oluje, odali počast svim žrtvama vojne operacije iz avgusta 1995. i pozvali na moralnu i političku odgovornost prema svim građanima.

Cilj polučasovne akcije bio je da se javnost podsjeti na zločine počinjene tokom Oluje kao i na, kako tvrde organizatori, državno organizovano poricanje tih zločina.

Organizatori navode da su u "Oluji" poginule i nestale 1.853 osobe, a protjerano više od 220.000 stanovnika, većinski srpske nacionalnosti.

"Vidimo da se sjutrašnjom vojnom paradom država izgleda priprema za novi rat, a ni zadnji nije završila. Nije preuzela odgovornost, nije istražila zločine i nije utvrdila činjenice. Bez toga, rat se stalno nastavlja", istaknula je Nela Pamuković iz Centra za žene žrtve rata i dodala da ni Drugi svjetski rat, takođe, nije završen jer se vodi borba podacima i brojkama.

Akcijom se, objasnila je, prije svega odaju počast žrtvama "jer vlada izražava i odaje počast poginulim vojnicima, ali se o civilnim žrtvama rata ne izjašnjava niti im odaje počast".

"Nastavljaju se mitovi, postavljaju se spomenici osobama koje su doprinijele zločinima, a civilne žrtve se ne spominje", ukazala je Pamuković.

Plakati protiv načina obIlJežavanja Oluje u Vukovarskoj

U Vukovarskoj ulici u Zagrebu, kojom će se sjutra kretati vojna parada povodom godišnjice vojno-policijske akcije Oluja, osvanuli su plakati sa imenima krajiških sela iz kojih je protjerano srpsko stanovništvo, odnosno sela u kojima su se za vrijeme i nakon akcije dogodili zločini nad civilnim stanovništvom.

Uz nazive mjesta, na plakatima, između ostalog, piše da je riječ o grupi građana koja se protivi ovogodišnjem načinu obilježavanja 20. godišnjice vojno-policijske akcije Oluja, tokom koje je više od 220.000 ljudi protjerano, a gotovo dvije hiljade ubijeno ili nestalo.

"Moramo javno reći da je, između ostaloga, Hrvatska zahvaljujući Oluji postala etnički gotovo u potpunosti "čista" zemlja, odnosno da je zahvaljujući vojno-policijskoj akciji udio populacije Srba u Hrvatskoj pao sa devet na ispod tri odsto", navodi se na plakati, prenio je portal Lupiga.com.

Vrijeme je, dodaje se, da se tome stane na kraj i da se u prvi plan stavi čovjek, a ne oružje koje je namijenjeno njegovom uništenju.

"Želimo da upozorimo da proslava pobjede u vojno-policijskoj akciji ne može biti potpuna, odnosno ne može doprinijeti daljoj izgradnji mira i smanjenju međudržavnih i međunacionalnih tenzija bez priznanja stradanja srpskog stanovništva u Hrvatskoj", piše, između osalog, na plakati.

Bonus video: