Arbitražni sud za pitanje granice između Hrvatske i Slovenije u Piranskom zalivu nastaviće da radi, čak i ako Hrvatska odluči da se povuče iz arbitraže, saopštila je danas Evropska komisija, prenijela je Hina.
"Da budemo jasni, čak i ako hrvatski parlament izglasa povlačenje iz arbitraže, Arbitražni sud će ostati i nastaviti s radom. Evropska komisija ne vidi održivu alternativu arbitražnom postupku", rekla je u portparolka Komisije Mina Andreeva na konferenciji za novinare prije nego je u Saboru odlučeno o povlačenju Hrvatske iz arbitraže.
Dodala je da je s tim u vezi Komisija izrazila zabrinutost Hrvatskoj Vladi u pismu potpredsjednika Fransa Timermansa, koje je juče upućeno ministarki spoljnih poslova Vesni Pusić.
Zabrinutost se, kako je objasnila, izražava zbog namjere Hrvatske "da se jednostrano povuče iz arbitražnog postupka".
Andreeva je rekla da Komisija očekuje od Hrvatske, podjednako kao što bi očekivala od Slovenije, da nastave podržavati rad Suda.
Komisija, kazala je, snažno ohrabruje Hrvatsku da ostane u postupku te d se drži preuzetih obaveza.
Slovenački premijer Miro Cerar danas je izjavio da bi Sud za arbitražu mogao da nastavi rad uprkos odluci hrvatskog parlamenta.
On očekuje da sud "nastavi da radi nezavisno i bez pristrasnosti kao i da donese finalnu odluku", prenijela je agencija STA.
Sabor Hrvatske danas je jednoglasno usvojio zaključak vlade o povlačenju Hrvatske iz arbitražnog postupka koji je trebalo da riješi pitanje granice sa Slovenijom.
Zaključkom je Sabor obavezao Vladu da pokrene postupak za prestanak sporazuma o arbitraži iz 2009. zbog bitne povrede odredbi sporazuma od strane Slovenije.
"Hrvatska ocjenjuje da Arbitražni sud nije u mogućnosti da na način koji se očekuje od nezavisnog i stručnog međunarodnog suda, ispuni svoje zadatke", navedeno je u obrazloženju zaključka.
Povlačenje iz arbitraže podržali su svi poslanički klubovi, a u Saboru je bila potrebna dvotrećinska podrška, odnosno najmanje 101 glas.
Afera "Pirangate" ujedinila je hrvatsku vlast i opoziciju, pa je premijer u ponedjeljak na sastanku s predsjednicima parlamentarnih kubova dobio podršku za napuštanje arbitraže.
Pusić imala sastanak sa diplomatskim korom o arbitraži
Ministarka spoljnih i evropskih poslova Vesna Pusić održala je večeras sastanak sa članovima diplomatskog kora u Hrvatskoj, koje je pozvala kako bi razjasnila situaciju o arbitraži sa Slovenijom, odnosno odluci hrvatskog Sabora o izlasku iz arbitraže, prenose hrvatski mediji.
Na sastanku su bili i predsjednik saborskog Odbora za spoljnu politiku Milorad Pupovac i bivša predsjednica vlade Jadranka Kosor, koja je 2009. sa slovenačkim premijerom Borutom Pahorom potpisala sporazum o arbitražnom rešavanju graničnog spora u Piranskom zalivu, navodi portal Index.hr.
Iako dio domaće, slovenačke i međunarodne javnosti smatra da je temeljni problem u novonastaloj situaciji kompromitacija slovenačkog arbitra, te da je problem riješen njegovom ostavkom i zamjenom drugim arbitrom, glavna hrvatska primjedba je to što je cijeli predmet, na osnovu kojeg bi arbitri trebalo da donesu odluku, kontaminiran činjenicom da je slovenački arbitar dodavao dokumente u spis nakon što je arbitražni sud započeo svoju raspravu i razmatranje slučaja, rekla je Pusić poslije brifinga.
To nije samo protivno definisanim pravilima za ovaj postupak nego i omogućuje da se naknadno nešto doda u dokumentaciju, kazala je Pusić i dodala da je poslije takvih postupaka nemoguće ustanoviti koji su to dokumenti podneseni zakonito, a koji nakon početka rasprave, prenosi Index.hr.
"Hrvatska smatra da je nemoguće donIJeti odluku na osnovu kontaminiranog predmeta. Nakon takvih poteza nemoguće je ustanoviti koji su dokumenti došli legalno, a koji naknadno i nakon početka razmatranja i početka rasprave. Hrvatska smatra da je nemoguće donijeti odluku na temelju takvog kontaminiranog materijala", rekla je ona.
"Hrvatska i dalje smatra da treba riješiti pitanje granice s Slovenijom i da između dvije države postoji interes da se nađe nekakav oblik rešenja", kazala je Pusić i naglasila da je Hrvatska željela riješiti spor sa Slovenijom putem arbitraže, kao i da je država u proces uložila mnogo vremena, ljudi i sredstava.
"Smatramo da je ponašanje slovenačkog arbitra i zvaničnice nanijelo štetu i nama i slovenačkoj strani", zaključila je hrvatska ministarka.
Bonus video: