Slovenački sudija Jernej Sekolec podnio je danas ostavku u Arbitražnom postupku o razgraničenju Slovenije I Hrvatske u Piranskom zalivu, saopštio je Stalni arbitražni sud.
Ostavku je podnijela i slovenačka zvanična predstavnica za praćenje arbitraže i službenica ministarstva spoljnih poslova Simona Drenik, potvrđeno je u Ljubljani, javila je Hina.
Sekolec i Drenikova podnijeli su ostavke dan nakon skandala koji je izbio pošto su zagrebački Večernji list i beogradski Kurir objavili transkripte njihovih dogovora o načinu lobiranja kod ostalih sudija da Slovenija dobije dvije trećine Piranskog zaliva.
Slovenija je najavila da će delegirati drugog sudiju.
A da li će to biti dovoljno pokazaće vrijeme s obzirom na to da je ministarka spoljnih i evroskih poslova Hrvatske Vesna Pusić najavila danas da će Zagreb razmotriti sve mogućnosti, pa i mogućnost izlaska iz arbitraže.
"Konsultujemo se s našim pravnim zastupnicima, Vlada Republike Hrvatske razmatra sve mogućnosti, uključujući mogućnost izlaska iz arbitraže, ako se dokaže da je sam postupak do te mjere kompromitovan", rekla je Pusić novinarima u Zagrebu.
Ona je dodala da će danas uputiti pismo Evropskoj komisiji koja je pomogla Hrvatskoj i Sloveniji da rješenje graničnog spora traže kroz arbitražu, ali i zbog činjenice da se radi o članicama EU.
Pusićeva se osvrnula i na pojedine tvrdnje iz Slovenije da je riječ o špijunskoj aferi, rekavši da nije važno kako je zagrebački Večernji list došao do kompromitujućih snimaka koje potvrđuju kontakte slovenačkog člana Arbitražnog suda Jerneja Sekoleca i slovenačke zastupnice pred sudom Simone Drenik iz Ministarstva spoljnih poslova, već samo da li je to istina.
Grabar-Kitarović: Zabrinjavajuća situacija oko arbitraže
Predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović danas je, povodom skandala u Sloveniji i Hrvatskoj u vezi sa arbitražom oko Piranskog zaliva, rekla je da je stanje zabrinjavajuće i da sve što se može čuti dovodi u pitanje objektivnost samog postupka.
"Stanje je doista zabrinjavajuće. Arbitražni postupak po samoj definiciji trebao bi da bude objektivan i nezavisan i sve što čujemo u ova posljednja dva dana dovodi u pitanje objektivnost postupka", izjavila je Grabar Kitarović novinarima u Jerusalimu, na kraju radne posjete Izraelu.
Prema njenim riječima, kako je prenijela Hina, "to sad više nije samo pitanje Hrvatske i Slovenije i naših međusobnih odnosa, već i pitanje samih postulata i postavki međunarodnog prava i arbitražnog postupka uopšte".
Ona smatra da su ostavke koje su pale u Sloveniji zbog skandala, "priznanje vjerodostojnosti onoga što se čulo u posljednja dva dana".
Na pitanje kako će Hrvatska postupiti dalje, Grabar Kitarović je rekla da je nacionalni konsenzus prijeko potreban.
"Moramo definitivno postići nacionalni konsenzus. Moramo zajedno sjesti i dogovoriti se kako dalje", kazala je hrvatska predsjednica.
Izlazak Hrvatske iz arbitražnog ostupka od vlasti traže opozicione partije - najuticajnija HDZ, kao i stranka bivšeg predsjednika Ive Josipovića.
Josipović je, naime, ranije danas ukazao da je ovim, kako je rekao, skandalom prekršena nezavisnost i nepristrasnost Arbitražnog suda.
Prema njegovim riječima, Hrvatska treba da izađe iz postupka nečekajući da Arbitražni sud donese odluku, jer tada neće postojati mogućnost da odbije rešenje suda.
Sličnog mišljenja je i bivša premijerka, inače, potpisnica Arbitražnog sporazuma Jadranka Kosor koja kaže da taj sporazum praktično više ne postoji, te da je ostavkama Sekoleca i Drenikove potvrđeno da su objavljeni transkripti autentični.
Prema audio-zapisima, Sekolec je Simoni Drenik prenosio detalje iz povjerljive diskusije predsjednika suda i ostalih arbitara i s njom osmišljavao kako uticati na ostale sudije.
Tako joj je, između ostalog, rekao da je predsjednik suda vrlo rano u postupku rekao da su "Slovenci dobili šta su htjeli na moru" i da najmanje dvije trećine Piranskog zaliva ide Sloveniji.
Slovenački mediji javili su da su glavni akteri audisnimaka, Jernej Sekolec i Simona Drenik, podnijeli ostavke.
Bonus video: