Vladajuća partija u Makedoniji ponudila je parlamentarnu istragu o aferi prisluškivanja razgovora, što je još jedan ustupak koji, kako piše Rojters, ima za cilj da spase premijera Nikolu Gruevskog od sve većeg gnjeva javnosti.
Ovaj potez uslijedio je poslije ostavke ministarke unutrašnjih poslova i šefa obavještajne službe i sve većeg diplomatskog pritiska Zapada da se okonča kriza koja je već izazvala sukobe između policije i demonstranata.
Vlada Gruevskog je bespomoćna usljed optužbi opozicije da je sprovodila masovno prisluškivanje građana, političara i institucija, na što je medijima ukazao lider SDSM Zoran Zaev.
Zaev je ranije danas ocijenio da su ostavke ministara samo korak ka kraju vladavine makedonskog premijera Nikole Gruevskog.
"Potvrdilo se sve što smo govorili. Ovo je dokaz i za prisluškivanje, i dokaz autentičnosti razgovora. Ovo je dokaz i sadržaja razgovora koji potvrđuje sve nezakonitosti i kriminal Gruevskog i vrha vlasti", rekao je Zaev, prenosi radio Dojče vele.
Međutim, lider SDSM-a je ukazao da sada nije vrijeme za trijumfalizam.
"Ostavke Gordane Jankuloske, Mileta Janakijeskog i Saše Mijalkova nisu naš krajnji cilj. Ovo je samo korak ka kraju Nikole Gruevskog," poručio je on.
EP: Gruevski da podnese ostavku
Potpredsjednik Evropskog parlamenta, grof Aleksandar Lamsdorf pozvao je premijera Makedonije Nikolu Gruevskog da podnese ostavku i time doprinese rješavanju krize.
Prethodno su makedonska ministarka unutrašnjih poslova Gordana Jankulovska, ministar za saobraćaj i veze Mile Janakijeski i šef obavještajne službe Sašo Mijalkov podnijeli ostavke o čemu su pismeno obavijestili premijera Nikolu Gruevskog.
Portparol makedonske vlade je agenciji AFP izjavio da je Gruevski prihvatio njihove ostavke.
Istovremeno, ambasadori Italije, Francuske, Njemačke, SAD, Britanije i EU u Makedoniji su razgovarali sa liderom opozicione SDSM Zoranom Zaevom i pozvali opoziciju da se vrati u parlament, navodeći da je to glavna institucija za rješavanje političke krize u zemlji.
Grof Lamsdorf je u zvaničnoj izjavi, kako su prenijeli makedonski mediji, naveo da izbijanje nasilja u Makedoniji šalje vrlo uznemiravajuće slike.
"Gruevski mora da se povuče kao prepreka na putu za smanjenje međuetničkih tenzija koje su se ponovo razbuktale, kao i za nove izbore koji će se održati u odgovarajućim demokratskim uslovima", naveo je i dodao da se region "ponovo nalazi na rubu građanskog rata".
Ovo je, istakao je, situacija do koje, saglasno Ohridskom sporazumu, nikada nije smjelo da dođe.
"Federalna vlada SR Njemačke mora konačno da zauzme jasan stav za podršku održivom rješenju u Makedoniji. Ministar spoljnih poslova Štajnmajer je predugo imao drugačiji pristup Balkanu", naveo je grof Lamsdorf.
Ako Njemačka i Evropa budu predugo držale glave u pijesku talasi izbjeglica sa Balkana u gradovima EU će biti samo veći, naglasio je on.
Jankulovska: Vrijeme da se povučem
Jankulovska je u ostavci dostavljenoj premijeru napisala da smatra da je u ovim teškim danima za Makedoniju, zarad deblokade političke krize, vrijeme da se povuče sa pozicije ministarke unutrašnjih poslova, uvjerena da će to doprinijeti prevazilaženju aktuelne situacije u državi.
Janakijeski je u neopozivoj ostavci premijeru poručio da smatra da će njegova ostavka doprinijeti političkoj stabilizaciji Makedonije na njenom putu ka EU i NATO.
Makedonska agencija MIA je prethodno javila da je Gruevski Sobranju dostavio predlog za izbor dva nova člana vlade - umjesto Jankulovske za novog ministra MUP-a predložio je Mitka Čvakova, a umjesto Janasijevskog Vladu Misajlovskog.
Čakov je aktuelni direktor Biroa za javnu bezbjednost, a Misajlovski je direktor Javnog preduzeća za državne puteve.
Predsjednik Sobranja Janko Veljanovski je novu sjednicu Sobranja zakazao za 13.00 časova.
Mijalkov: Uvijek ću biti tu za Makedoniju
Inače, u pisanoj ostavci šef tajne službe i bliski saradnik Gruevskog, Saša Mijalkov je naglasio da će nastaviti da radi u skladu sa svojim principima i ubjeđenjima.
"Uvijek ću biti tu za Makedoniju i naš narod", naveo je Mijalkov.
U ostavci Mijalkova, koju agencija MIA objavljuje integralno, stoji da je funkciju koja mu je bila povjerena izvršavao patrirotski i odgovorno, prije svega u interesu zemlje i građana i uvijek smjelo i odlučno pristupajući svakom zadatku.
Izražavajući punu podršku aktuelnom premijeru Gruevskom kome je i podnio ostavku, Mijalkov je poručio da smatra da će ovaj njegov potez pomoći u prevazilaženju političke krize koju je nametnula opozicija svojim nedržavičkim odnosom.
Svjestan je, kaže, da su istina i argument, kako je rekao, na našoj strani i da će sve to tokom vremena postati još jasnije.
Istovremeno u Skoplju su nastavljeni antivladini protesti u kojima građani traže odgovornost za prikrivanje ubistva mladića Martina Neškoskog na slavljeničkom mitingu VMRO-DPMNE prije dvije godine u Skoplju.
Ambasadori EU i SAD sa Zaevom
Ambasadori Italije, Francuske, Nemačke, SAD, Britanije i EU u Makedoniji su razgovarali sa Zoranom Zaevom i pozvali opoziciju da se vrati u parlament, navodeći da je to glavna institucija za rješavanje političke krize u zemlji.
"Jasno smo stavili do znanja da očekujemo odgovorne akcije i od opozicije. Pozivamo opoziciju da pomoge u rješavanju političkog ćorsokaka. Podržavamo pravo na javne proteste mirnim putem", rekla je njemačka ambasadorka Kristina Althojzer poslije sastanka u ime svih kolega, prenijela je MIA.
Opozicioni SDSM Zorana Zaeva je od polovine februar objelodanjivala "medijske bombe", nezakonito snimljene razgovore, najčešće Jankuloske i Mijalkova, u vezi sa mnogim spornim slučajevima.
Makedonsku javnost je najviše potresla istina o ubistvu Neškoskog, što je policija pokušala da zataška pričom da je policajac koji je mladića pretukao bio na mitingu vladajuće stranke privatno.
Smjene i ostavke uslijedile su tri dana nakon policijske akcije u Kumanovu u kojoj su poginule 22 osobe - 14 terorista i osam policajaca.
Kako su saopštili makedonski zvaničnici najviše terorista je u Makedoniju došlo s Kosova, a među njima je i jedan broj onih koji su odavno poznati policija, pa i neki za kojima su raspisane međunarodne potjernice.
Privedenim teroristima, a njih je 37, određen je pritvor do 30 dana.
Bonus video: