Višečasovni protest udruženja "Franak" u Zagrebu na kojem se okupilo između 8.000 i 10.000 građana iz cijele Hrvatske, ali i iz Srbije i BiH, završen je poslijepodne ispred sjedišta Vlade i Sabora, a protekao je bez incidenata.
Korisnici kredita u švajcarskoj valuti, okupljeni u udruženju Franak", protestom su željeli da pojačaju pritisak na vlast kako bi dugoročno bio riješen njihov problem.
Oni traže konverziju kredita u kune po kursu koji je vrijedio na dan potpisivanja ugovora o kreditu, kao i da kamata bude onakva kakva je bila na početku kredita. Takođe traže i povrat svih preplaćenih sredstava.
Smatraju da je glavni krivac za stanje Hrvatska narodna banka, pa traže ostavku guvernera Borisa Vujčića.
Zbog toga je dio demonstranata u protestnoj koloni koja se kretala centralnim gradskim ulicama protestovao ispred sjedišta HNB, kao i ispred sjedišta Vlade na Markovom trgu.
Na početku skupa, oko podneva, na Trgu Franja Tuđmana okupilo se oko 4.000 građana koji su u Zagreb doputovali autobusima iz cijele Hrvatske.
Podršku im je dalo i 50-tak članova beogradskog udruženja "Efektiva", koji su organizovano autobusom stigli u glavni grad Hrvatske.
"Banke nastupaju organizovano u cijelom regionu, organizovano varaju ljude na isti način. Nama ništa drugo nije preostalo nego da se samoorganizujemo i da im vratiimo istom mjerom", rekao je za agenciju Beta koordinator udruženja "Efektiva" Marko Vasić.
Okupljeni demonstranti nosili su transparente na kojima je pisalo: "Stop dužničkom ropstvu", "Pazite s kim bankarite" i "Protiv lihve i lihvara! Vratite nam naše dostojanstvo!", a gosti iz Beograda nosili su crvene kartone.
Tokom protestne šetnje do glavnog zagrebačkog Trga bana Jelačića okupljenji su zviždali i uzvikivali "Lopovi, lopovi".
Na glavnom zagrebačkom trgu pridružili su im se predstavnici drugih udruženja, među njima i članovi udruženja veterana i ratnih invalida koji već mjesecima u šatoru ispred Ministarstva branitelja traže ostavke čelnih ljudi tog ministarstva.
Tokom trajanja protesta u gradu je na snazi bila posebna regulacija saobraćaja, a cio događaj obezbjeđivale su jake policijske snage.
Prema procjenama policije, na protestu je učestvovalo između 8.000 i 10.000 građana.
Sabor je u januaru prihvatio izmjene Zakona o potrošačkom kreditiranju kojima se kurs švajcarske valute u narednih godinu dana fiksira na 6,39 kuna, na teret finansijskih institucija. U tih godinu dana pokušaće se pronaći dugororočno rješenje.
Procjenjuje se da je u Hrvatskoj još oko 60.000 kredita s klauzulom u švajcarskoj valuti, uglavnom stambenih.
Bonus video: