Osnovno javno tužilaštvo u Skoplju upozorilo je medije, povodom afere o neovlašćenom prisluškivanju i snimanju političkih protivnika između opozicionog Socijaldemokratskog saveza Makedonije (SDSM) i vladajuće VMRO DPMNE da je "objavljivanje materijala koji mogu biti dIo daljeg krivičnog postupka zabranjeno i kažnjivo zakonom".
Udruženje novinara Makedonije danas je najoštrije osudilo "prijetnju krivičnim gonjenjem novinarima koje je uputilo Javno tužilaštvo ako objavljuju materijale koji mogu postati predmet krivičnog postupka", za koju je ocijenjeno da je u pitanju pokušaj uvođenja cenzure.
"Ovakav odnos tužilaštva je besmislen zato što se drsko traži da se ukine uloga medija kao korektora vlasti u jednom demokratskom društvu. Sa ovakvim prijetnjama Tužilaštvo ugrožava utavna prava i slobode novinara i građana. Podsjećamo Tužilaštvo da makedonski Ustav u članu 16 zabranjuje cenzuru", navodi u saopštenju Udruženje novinara Makedonije.
Iz novinarskog udruženja upozoravaju da "Tužilaštvo može da traži da se ne objavljuju materijali za istragu koja je u toku, dok je takav zahtjev za materijale koji mogu biti predmet krivičnog postupka apsurdan i predstavlja tešku zloupotrebu institucija".
Udruženje novinara Makedonije je pozvalo medije u toj zemlji da ne pokleknu nad "praznim prijetnjama koje nemaju nikakvu zakonsku osnovu".
Osnovno javno tužilaštvo za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije reagovalo je na to što su mediji u Makedoniji listom prenijeli snimak koji je postavljen na Jutjubu kanalu na kome se vidi i čuje kako lider SDSM Zoran Zaev u razgovoru sa liderom VMRO DPMNE i premijerom Makedonije Nikolom Gruevskim kaže da "ima materijale koje su mu dostavile strane službe".
Tužilaštvo je u saopštenju na svojoj internet stranici najavilo "provjeru okolnosti pod kojima su materijali sa sastanka predsjednika Vlade Nikole Gruevskog i lidera SDSM Zorana Zaeva došli do medija", kao i da je od makedonskog MUP-a zatraženo da stupi u kontakt sa mrežom na kojoj je objavljen materijal da bi se on odstranio".
Zbog objavljivanja snimka razgovora Gruevskog i Zaeva juče je reagovala SDSM čiji je portparol Petre Šilegov najavio da će "ta stranka podnijeti krivičnu prijavu protiv makedonskog premijera i lidera vladajuće stranke VMRO-DPMNE, Nikole Gruevskog zbog neovlašćenog snimanja i prisluškivanja".
Premijer Gruevski je 31. januara na konferenciji za novinare optužio lidera najveće opozicione SDSM Zorana Zaeva, koji je i gradonačlenik Strumice, da je "na nelegalan način i uz pomoć stranih obavještajnih službi organizovao mrežu prisluškivanja makedonskog državnog vrha da bi nabavio kompromitujuće podatke uz pomoć kojih bi prinudio vladu da podnese ostavku".
Zbog afere sa prisluškivanjem državnog vrha, 31. januara su podnijete krivične prijave protiv četvoro osumnjičenih za nasilje nad državnim organima, ugrožavanje ustavnog poretka i demokratskih institucija, među kojima je i Zoran Zaev, što je prvi takav slučaj u istoriji makedonskog pravosuđa, a premijer Gruevski je obavijestio javnost da je pokušan državni udar.
Bonus video: