Hrvatska: Omogućiti abortus u svim državnim bolnicama

Prema dostupnim podacima, svaki drugi ginekolog u hrvatskim bolnicama uložio je prigovor savjesti, što je naišlo na oštre osude dijela javnosti, posebno udruženja koja se bore za pravo žena na pobačaj
1 komentar(a)
trudnoća, abortus, Foto: Shutterstock
trudnoća, abortus, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 28.10.2014. 16:23h

Ministarstvo zdravlja Hrvatske najavilo je danas da će od svih bolnica u kojima se zbog prigovora savjesti ginekologa ne obavljaju abortusi na zahtjev žena, tražiti da se što prije omogući ostvarivanje tog prava.

Reakcija iz resornog ministarstva uslijedila je pošto je u medijima otvorena tema o tome da se u više bolnica u Hrvatskoj, među kojima i u zagrebačkoj bolnici Sveti Duh, uopšte ne obavljaju abortusi na zahtjev zato što su se svi ginekolozi u tim javnim ustanovama pozvali na prigovor savjesti. To je naišlo na oštre osude dijela javnosti, posebno udruženja koja se bore za pravo žena na pobačaj.

Prema dostupnim podacima, svaki drugi ginekolog u hrvatskim bolnicama uložio je prigovor savjesti - u Zagrebu je takvih dvije trećine, u Splitu 95 odsto, dok, s druge strane, u Rijeci ili Puli prigovor savjesti nije uložio nijedan ljekar. Pored zagrebačke bolnice Sveti Duh, legalni pobačaji na zahtjev ne izvode se ni u javnim bolnicama u Kninu, Virovitici, Našicama i Vinkovcima.

Nedavno je objavljeno da se u splitskoj bolnici samo jedan od 25 ginekologa nije pozvao na prigovor savjesti, koji je kao mogućnost uveden još 90-ih godina.

U saopštenju Ministarstva zdravlja, koje danas prenose hrvatski mediji, navodi se da se od bolnica traži izrada standardizovane procedure od trenutka kada osoba zatraži postupak prekida trudnoće do njenog otpuštanja, kao i da to objave, zajedno sa cijenom, na svojim internet stranicama.

"Sve bolnice u mreži javne zdravstvene službe koje obavljaju djelatnost ginekologije, dužne su da obezbijede pružanje usluga prekida trudnoće, a za organizaciju pružanja takve usluge zadužen je direktor, odnosno stečajni upravnik bolnice", istakli su iz ministarstva i pozvali građane da prijave sve koji krše propise.

Ministarstvo je ukazalo da ukoliko u nekom trenutku bolnica ne može da obezbijedi obavljanje prekida trudnoće sa zaposlenima bolnice, direktor ili stečajni upravnik je dužan da angažuje specijaliste izvan zdravstvene ustanove.

Bolnice će takođe dobiti uputstvo da osoba u prigovoru savjesti o tome treba da ima pisani dokument u svom dosijeu.

Prema hrvatskim propisima, abortus na zahtjev moguće je obaviti do 10. nedjelje trudnoće i to po zakonu iz 1978. godine. Od 1994. godine uvedena je mogućnost da ljekar može da se pozove na prigovor savjesti iz moralnih ili vjerskih razloga i da odbije sprovođenje dijagnostike, liječenja i rehabilitacije pacijentkinje, ako se to ne kosi s pravilima struke ili ako time ne uzrokuje trajne posljedice za zdravlje ili ne ugrozi život pacijentkinje.

Udruženja za ljudska prava ranije su upozorila na praksu nekih ginekologa koji odbijaju da rade prekide trudnoće bez medicinskih razloga pozivajući se na prigovor savjesti, da abortuse obavljaju u privatnim klinikama.

Bonus video: