Insistiranje predsjednika Kosova Hašima Tačija da u finalnom dijelu dijaloga o normalizaciji odnosa sa Srbijom može da se otvori pitanje razmjene teritorija ili redefinisanje granične linije, i oštro suprostavljanje opozicije ali i premijera Ramuša Haradinaja i njegovog zamenika Fatmira Ljimaja tome, dovelo je do teške političke krize na Kosovu.
Odluka Vlade Kosova da formira pregovarački tim za finale dijaloga sa Srbijom donijeta je poslije sastanka premijera Haradinaja sa njegovim zamjenicima sa predsjednikom Tačijem i poslije koga je dogovoreno da na čelu tima bude zamjenik premijera Fatmir Ljimaj koji na Kosovu važi za jednog od najoštrijih političkih protivnika kosovskog predsjednika.
Haradinaj je zatražio održavanje vanredne sjednice Skupštine Kosova na kojoj je trebalo da bude formirana pregovaračka ekipa, što je ostavljalo malo prostora da se održi i vanredna sjednica koju je zatražio Demokratski savez Kosova i sve opozicione stranke sa predlogom o usvajanju rezolucije kojom se predsjedniku Tačiju zabranjuje da u dijalogu o normalizaciji odnosa sa Srbijom razgovara o podjeli ili redefinisanju granica.
Tokom diskusije o predlogu odluke sve se promijenilo u trenutku kada je poslanica Alijanse za budućnost Kosova Donika Kadaj Bujupi, kako mediji pišu na zahtjev Haradinaja, predložila da dio odluke bude i stav da su granice Kosova nepromjenljive i neprikosnovene.
Prema obaviještenim izvorima, nezadovoljstvo kod pojedinaca i posebno kod predsjednika Kosova Hašima Tačija izazvala je diskusija šefa poslaničke grupe Socijaldemokratske inicijative Biljala Šerifija koji je zahtijevao da se tačno utvrdi kako će se stvari dalje kretati i koja će biti ovlašćenja pregovaračke ekipe na čelu sa Ljimajem, optužujući između redova predsednika Tačija da samostalno i bez saglasnosti vlade otvara pitanje razmjene teritorija odnosno redefinisanja granica.
Poslije tog izlaganja, Tači je preko ministra pravde, inače njegovog dugogodišnjeg šefa kabineta, zatražio nove konsultacije i pauzu koja je trajala do 20 časova kada je predsjednik parlamenta Kadri Veselji objavio da će sjednica Skupštine Kosova biti nastavljena danas u 14 časova.
Prištinski list "Koha ditore" prenio je da je u svemu tome posebnu ulogu imao i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić koji je od poslanika Srpske liste zatražio da ne glasaju za odluku o formiranju preovaračkog tima navodeći da "nikako neće da pregovara sa Ljimajem već samo sa Tačijem".
Koha je prenijela i da je Ljimaj obavijestio premijera i predsjednika parlamenta da je spreman da napusti funkciju zamjenika premijera i šefa pregovaračke ekipe navodeći da neće dopustiti da postane samo formalno šef tima u pregovorima sa Srbijom, kao i da je spreman da bude dio opozicije.
Jučerašnja dešavanja šalju vrlo jasnu poruku da je Kosovo pred teškom političkom krizom, da parlament ne nefunkcioniše i da zavisi od "hirova" Srpske liste jer ne mogu proći ni one odluke koje zahtijevaju prostu većinu a kamoli odluke koje traže dvotrećinsku većinu poslanika Skupštine Kosova.
Sadašnju situaciju najbolje odslikava tekst koji je lider Demokratskog saveza Kosova Isa Mustafa juče objavio na Fejsbuku u kome kaže da Tači i drugi zvaničnici Kosova mogu da idu u Brisel i slikaju se tamo, ali da bez opozicije nijedan sporazum ne može biti ratifikovan.
Mustafa je ocijenio i da u interesu Kosova ali i zarad suštinskog dijaloga sa Srbijom treba ići na vanredne parlamentarne izbore na Kosovu poslije kojih bi bili formirani jaka vlast i opozicija bez Srpske liste.
"Danas smo doživeli težak dan za parlament i Kosovo. Ono što smo vidjeli govori da vlast vara sebe i da pokušava da prevari Brisel i Vašington da predstavlja većinu, jer to u suštini nije. Oni kao pojedinci i kao ekipe mogu da idu i da se slikaju u Briselu, ali ni predsjednik ni Vlada Kosova ne mogu da sklope nijedan sporazum, jer bez opozicije ne mogu da ga ratifikuju u Skupštini", naveo je Mustafa.
U pat poziciji u kojoj se nalazi Kosovo, ni opozicija nema dovoljno glasova da može da izglasa nepovjerenje Vladi Ramuša Haradinaja, jer u najboljem slučaju može da računa na 58 glasova, dok je za izglasavanje nepovjerenja potreban najmanje 61 glas.
Bonus video: