Jedna od najtežih hiperinflacija u svijetu zabilježena u SRJ

U prošlom vijeku zabilježeno je 55 slučajeva hiperinflacije, pojave u ekonomiji kada je inflacija "van kontrole"
498 pregleda 3 komentar(a)
Ažurirano: 20.04.2014. 14:18h

Business insider objavio je listu devet najvećih hiperinflacija u svijetu u prošlom vijeku, a na trećem mjestu se našla bivša Savezna Republika Jugoslavija.

U tekstu pod nazivom Kako je inflacija u devet zemalja eksplodirala u hiperinflaciju, navodi se da je jedna od tih država bila i Savezna Republika Jugoslavija u periodu od 1992. do 1994. godine.

U prošlom vijeku zabilježeno je 55 slučajeva hiperinflacije, pojave u ekonomiji kada je inflacija "van kontrole", odnosno kada cijene brzo rastu, a valuta gubi vrijednost.

Čak su i neke od najvećih svjetskih ekonomija današnjice, poput Kine, Njemačke i Francuske, vodile bitke sa hiperinflacijom.

Ekonomisti Steve Hanke i Nicholas Krus napravili su 2012. godine zbirku slučajeva hiperinflacije u svijetu, a Business Insider je izdvojio devet najtežih.

Na prvom mjestu je Mađarska gdje je u periodu od avgusta 1945. do jula 1946. godine dnevna stopa inflacije iznosila 207 odsto, a cijene su se udvostručavale svakih 15 sati.

Mađarsku je Drugi svjetski rat ekonomski uništio, a posebno njen glavni grad Budimpeštu, koji je bio ratna zona. I prije toga Mađarska je bila uključena u pojačanu proizvodnju za podršku njemačkim ratnim namjerama, ali Njemačka nikad nije platila tu robu.

Kad je 1945. godine potpisan mirovni sporazum sa saveznicima, Mađarska je Rusima morala da plati ogromne odštete koje su činile 25 do 50 odsto mađarskog budžeta u toku ove hiperinflacije.

Mađarski bankari su upozoravali da štampanje novca kako bi se platili računi neće izaći na dobro, ali su se Rusi, koji su upravljali komisijom zaduženom za monetarnu politiku te zemlje, oglušili na sva upozorenja. Neki zaključuju da je ova hiperinflacija prouzrokovana iz političkih ciljeva, kako bi se uništila srednja klasa društva.

U Zimbabveu je od marta 2007. do novembra 2008. godine dnevna stopa inflacije iznosila 98 odsto, a cijene su se udvostručavale svakih 25 sati.

Nakon što se Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija raspala 1992. godine stvorena je Savezna Republika Jugoslavija koja je zadržala staru valutu - dinar. Inflacija je nastupila nakon što je zbog rata stavljen embargo na izvoz. Stopa inflacije iznosila je 65 odsto, a cijene su se udvostručavale svaka 34 sata

Nakon što se Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija raspala 1992. godine stvorena je Savezna Republika Jugoslavija koja je zadržala staru valutu - dinar. Inflacija je nastupila nakon što je zbog rata stavljen embargo na izvoz. Stopa inflacije iznosila je 65 odsto, a cijene su se udvostručavale svaka 34 sata.

"Petrović, Bogetić, i Vujošević (1998) objašnjavaju da je novoformirana Savezna Republika Jugoslavija zadržao veći dio birokratije koja je postojala prije raskola, doprinoseći saveznom deficitu. U pokušaju da prevaziđe ovaj i druge nedostatke, centralna banka je izgubila kontrolu nad stvaranjem novca i izazvala hiperinflaciju", navodi Business Insider.

Velike posljedice inflacije osjetile su i Vajmarska Njemačka 1922. do 1923, Grčka od 1941. do 1945, Kina od 1947. do 1949, zatim Peru 1990, Francuska od 1975 do 1976. i Nikaragva od 1986. do 1991. godine.

Bonus video: