Američka Centralna obavještajna agencija (CIA) je objavila oko 300 dokumenata iz perioda od 1991. do 1995. godine, koji se najvećim dijelom odnose na ratove u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.
Bil Klinton, bivši američki predsjednik, je najavio da će početkom oktobra povodom objave ovih dokumenata organizovati i okrugli sto.
CIA je izrazila nevjericu povodom izostanka bilo kakve reakcije Slobodana Miloševića i njegovih ljudi za vrijeme akcije "Oluja". Amerikanci su, čini se, očekivali mnogo burniju reakciju zvaničnog Beograda.
Prema dokumentima iz 1991. vidi se i jasna neodlučnost SAD da prizna nezavisnost Slovenije i Hrvatske, jer su vjerovali da bi priznanje moglo izazvati rat, a nepriznanje uvjerenje kod evropskih država da se drže po strani.
U dokumentu od 19. decembra, kao najvjerovatniji scenario za BiH navode se "rasprostranjeno nasilje i građanski konflikt“.
Kao najpozitivniji scenario, odnosno scenario s najmanje nasilja, u CIA vide da vlast u BiH preuzmu umjerene snage koje će kroz pregovore podijeliti BiH i dijelove priključiti Srbiji i Hrvatskoj, a da bi se muslimani mogli ili priključili Hrvatskoj ili bi osnovali islamsku državu od onoga što ostane, prenijele su "Nezavisne novine".
"Perspektiva za BiH izgleda dosta tmurno, čak i ako se Srbija i Hrvatska dogovore. Obavještajni podaci pokazuju da su i Slobodan Milošević i Franjo Tuđman spremni za priključenje djelova BiH njihovim teritorijima. Štaviše, izvještaji pokazuju da su njih dvojica sve vrijeme u kontaktu uprkos sukobima. Ljetos je Tuđman njemačkim političarima rekao da je BiH apsurdno prevelika i da je on spreman da je podijeli“, navodi CIA.
Zanimljiva je njihova tvrdnja da se Alija Izetbegović, kojeg su 1991. zvali "umjerenim muslimanom“, 1995. zalagao za islamsku državu u BiH i da nije bio voljan da prihvati komplikovanu multietničku BiH u kojoj bi sve strane morale međusobno dijeliti vlast.
Procijenili su da Milošević neće braniti Banjaluku ako bi ona pala u ruke hrvatsko-muslimanskih snaga, kako je napisano u dokumentu od 21. septembra 1995. godine.
Kako je navedeno, bili su iznenađeni nedostatkom reakcije Beograda na akciju Hrvatske vojske "Oluja".
Bonus video: