Bivši predsjednik Hrvatske u dva mandata i posljednji predsjednik Predsjedništva Socijalističke Federativne Republike (SFR) Jugoslavije, Stjepan Mesić, kazao je u intervjuu za agenciju Anadolija (AA) da je Jugoslavija 90-tih, uoči krvavih ratova i agresije, mogla postati članica Evropske unije (EU), ali da je to svojom politikom spriječio bivši predsjednik Srbije i SR Jugoslavije Slobodan Milošević.
Komentarišući izjavu lidera Republike Srpske Milorada Dodika da kada se "sjeća zemlje koja se zvala Jugoslavija" obavezno dolazi misao i pitanje "šta nam je ovo sve trebalo kada smo mogli kao takva zajednička zemlja da uđemo u EU", Mesić je potvrdio da je SFRJ zaista mogla postati članica EU.
"Evropa se mora udružiti, to je naša sudbina. Samo udružena Evropa može biti igrač, faktor u današnjom svijetu'"
Dva dana nakon ulaska Hrvatske u EU, Mesić je istakao da je njegova zemlja ispunila uslove i standarde i da je podloga za budućnost sada tu.
"Sada treba ostvarivati novu politiku, nove odnose. Treba se, angažovati na velikom zahtjevnom tržištu. To je jedno. Drugo, mehanizmi moraju funkcionisati u skladu sa kriterijumima koji su u EU. Jer, to je, ipak, prvi korak za evropsko ujedinjenje. Za nas to nije priča riješena, posao nije dovršen, dok god jugoistok Evrope ne bude u Evropi. Jer Evropa se mora udružiti, to je naša sudbina. Samo udružena Evropa može biti igrač, faktor u današnjom svijetu'', poručio je Mesić.
Na konstataciju da su analitičari primijetili da se u hrvatskoj javnosti od njega pomalo distanciraju u vezi sa pričom o ulasku Hrvatske u EU, te da se mnogo više ističu zasluge bivšeg predsjednika Franje Tuđmana, Mesić se složio, ali ne zna zašto je to tako.
"Najbitnije je da je u Srbiji došlo do kvalitativne promjene, a to znači da su shvatili da se granice ne mogu mijenjati"
Uprkos različitim ocjenama, pa i onima da je proširenje Evropske unije na Balkan "zaboravljeni projekt", Mesić tvrdi da jugoistočni dio Evrope neće biti izolovan.
"Smatram da što se tiče ostalog dijela Evrope, on mora biti uključen u udruženu Evropu, a to znači čitav jugoistok Evrope. Svakako da Bosna ima probleme, jer Dejtonski sporazum je zaustavio rat, ali nije uspostavio mehanizme po kojima država može biti funkcionalna, može funkcionisati. Dok god se neko, jedan dio države vlada kao da je država, dotle ne može funkcionisati BiH kao cjelina. Tu međunarodna zajednica nešto treba da uradi. Za mene je to veći problem nego Kosovo'', rekao je posljednji predsjednik Predsjedništva nekadašnje SFRJ i bivši predsjednik Hrvatske.
Upitan hoće li Srbija na talasu ustupaka za Kosovo biti uskoro primljena u EU, politički veteran je odgovorio:
"Srbija mora, takođe, ispuniti uslove, ostvariti standarde i uključiti se u EU, jer je to njena sudbina. Najbitnije je da je u Srbiji došlo do kvalitativne promjene, a to znači da su shvatili da se granice ne mogu mijenjati. Granice su zadate, arhitektura naših prostora je dovršena. Treba otvarati granice, treba sarađivati sa susjedima, a ne planirati proširenje svojih granica", zaključio je Mesić.
Bonus video: