Florans Artman, bivša novinarka, portparolka i savjetnica za Balkan glavne tužiteljice Haškog tribunala Karle Del Ponte, je verbalno danas u Sarajevu napala šefa švedske diplomatije Karla Bilta i kazala mu da nije trebalo danas da bude tamo, nego onda kada je nešto mogao učiniti, a tada je govorio da je Slobodan Milošević dobar momak.
”Pitala sam ga zašto je tu došao i rekla mu da on ne zaslužuje biti ovdje. Nije mi ništa odgovorio”, kazala je Artman.
Bilt se nakon što mu se Artman obratila okrenuo i otišao.
”On svojom politikom kao predstavnik svoje države i EU nije ništa učinio da se uskrate muke Sarajeva i čitave Bosne. Zato smatram da mu tu nije mjesto”, rekla je Artman novinarima, prenosi Dnevnik.hr.
Ona je kazala da je slobodna građanka iz Evrope i da ima pravo da kaže Biltu to što je rekla, a da on ima pravo i dalje da bude tu.
Crvene stolice
Redovima praznih jarko crvenih stolica, po jedna za svih 11.541 žrtava 43-mjesečne opsade Sarajeva, Bosna i Hercegovina se prisjetila dana kada je rat počeo prije 20 godina.
„Žrtve su pale ovdje jer smo željeli da sačuvamo državu ali se bojim da su pale uzalud,“ rekla je 32-godišnja socijalna radnica Kanita Hulić, koja je bila među hiljadama koji su se okupili u centru Sarajeva na memorijalnom koncertu.
Oko sto hiljada ljudi je stradalo a dva miliona prisiljeno da napusti domove kada je Bosna u leksikon rata dodala novi termin „etničko čišćenje“.
Naglašavajuči nejedinstvo, Republika Srpska je ignorisala podsjećanje na dan kada su hici ispaljeni na mirne demonstrante u centru Sarajeva označili početak rata.
Krvoproliće tolerisala diplomatska zajednica
U Titovoj ulici je održana centralna manifestacija, performans 'Sarajevska crvena linija'. Prazne stolice su se protezale duž 800 metara. Pred Trgom djece Sarajeva stajale su i 643 male crvene stolice za svako dijete koje je ubijeno tokom opsade od strane srpskih snaga pozicioniranih po okolnim brdima.
Violončelista Vedran Smajlović, koji je postao ikona umjetničkog prkosa kada je svirao u centru Sarajeva dok su padale granate, u četvrtak je nastupio u svom rodnom gradu prvi put od kada je otišao 1993. tokom egzodusa hiljada ljudi, prenio je Rojters.
U Sarajevu su se okupili brojni domaći i međunarodni političari te strani reporteri, koji su tokom devedesetih izvještavali iz Sarajeva. Među njima je bio i Britanac Ed Vulijami, koji je u glavnom gradu BiH uočio neke osobe za koje smatra da ne bi trebalo da budu na tužnoj ceremoniji, prenio je portal Index.hr.
„Svi znaju da je trogodišnje krvoproliće tolerisala diplomatska zajednica. Osim ako nisu došli da se izvine iz dubine srca ljudima u Bosni i duhovima žrtava, ali mislim da nisu tu zbog toga, nije trebalo da dolaze“, kazao je Vulijami.
Bonus video: