Predsjednik Srbije Boris Tadić poručio je da je odnos države i medija delikatan i višedimenzionalan i da bez slobodnih medija nema ni demokratije ni prespektive Srbije.
Tadić je rekao je da je uvjeren da će ubice novinara u Srbiji biti otkrivene i naglasio da je rješavanje tog pitanja njegova misija.
Predsjednik Srbije Boris Tadić rekao je da je uvjeren da će ubice novinara u Srbiji biti otkrivene i naglasio da je rješavanje tog pitanja njegova misija.
"Ja to doživaljam kao svoju misiju. Pitanje otkrivanja ubica novinara je pitanje od najvišeg značaja za bezbjednost ove države jer dokle god postoji prijetnja novinarima da budu lišeni života i dokle god su zaštićeni policijskim snagama mi nemamo normalne okolnosti u državi, a da bismo ih imali moramo da razriješimo tu situaciju", rekao je Tadić.
Tadić je na Skupštini Evropske federacije novinara rekao da država ne može biti vlasnik medija, ali da i u EU postoje brojne dileme u vezi sa tim i različiti modeli rješavanja ovog pitanja.
"Mediji su kontrolori države. Mediji su istraživači. Oni treba da osvijetle procese u društvu ukažu na propuste i kriminal. Oni su i korektiv javnosti i nezaobilazan gradivni činilac javnosti i zato imaju posebnu ulogu u kreiranju atmosfere u društvu. Kao predsjednik države pažljivo analiziram sve procese u društvu. Niko ovdje nije naivan. I mediji i država zastupaju određene interese. Da li su ti interesi uvek podudarni - nisu", rekao je Tadić i istakao da demokratsko društvo nije moguće bez elementarne sagalasnosti te dvije strane.
Tadić je rekao da Srbija nikada neće biti demokratsko društvo bez jasne prespektive za medije i dodao da medijska strategija predstavlja doprinos tome.
On se složio da je situacija u kojoj se novinari nalaze teška, ali ne i sa tim da je situacija gora nego devedesetih, istakavši da je tada bilo likvidacija novinara i poručio da Srbija ne može biti stabilna dok se ne riješe ubistva novinara.
Tadić je naglasio da je Srbija slobodno društvo i da se Srbija znatno promijenila i između ostalog poslije hapšenja haškog optuženika Ratka Mladića.
U tom kontekstu on je ukazao na stereotipe koji su se u medijima pojavili nakon hapšenja.
"Bilo je potrebno ponovo gurnuti Srbiju ispod površine vode. Svi koji su tvrdili da je Srbija kalkulisala sa hapšenjem Mladića nijesu iznosili istinu", istakao je Tadić.
Bonus video: