Predsjednik Srbije Boris Tadić pozvao je u Briselu da nakon primanja Hrvatske u EU, ne zastane proces evrointegracija za zemlje jugoistične Evrope.
"Radujemo se tome da Hrvatska zaključuje pregovore, ali bilo bi veoma loše kad bi proširivanje Evropske Unije sada stalo ili kad bi se napravila duga pauza. Integracijom svih tih zemalja EU, Evropa će da dobije prostor stabilnosti i prospertieta ", rekao je Tadić na tribini koju je organizovao institut EPC (European Polciiy Studies).
Prema riječima visokog direktora Evropske komisije, koji nadgleda i dosje Crne Gore " Podgorica je odlična, sjajno rade i nije nemoguće da se otvore pregovori"
Razgovor u Briselu je vodio Vilfred Martens, predsjednik Evropske narodnjačke stranke, krovne organizacije evropskih demohrišćanskih stranaka i jedan od najutjecajnih ljudi iz sjene u Briselu.
"Mi smo u Srbiji ispunili svoj dio pogodbe, uhapsivši i predavši Ratka Mladića, a prije toga Radovana Karadžića i smatramo da smo time ispunili uslove koji su nam postavljeni, i sada očekujemo da Evorpska unija ispuni svoj dio", rekao je Tadić, koji je opisao Srbiju kao "istok Zapadu" i "zapad Istoku", "pravu evropsku zemlju".
"U bivšoj Jugoslaviji, svi smo uvijek gledali na Zapad, to jest naš identitet".
Je li Mladićevo hapšenje dovoljno?
Tadić je boravio u Briselu na poziv predsjednika Evropskog savjeta, Hermana Van Rompaja, koji je poručio da se lično zalaže da Srbija ove godine, na decembarskom samitu, dobije kandidaturu, a takođe i pregovore.
Evropska komisija želi, u jednom dahu, dati Srbiji i kandidaturu i pregovore i iskoristiti pozitivni moment prema regionu koji se stvorio hapšenjem Mladića.
Ali, predsjednik Srbije, saznaju "Vijesti", ovaj je put lično informisan da ima zemalja koje ne smatraju da je hapšenje i transfer Mladića dovoljno, i "žele što više izvući od Srbije po pitanju Kosova".
Prema izvorima "Vijesti", to su Britanci, zbog Kosova, a Njemačka i Holandija zbog toga jer javnosti njihovih zemalja ne bi prihvatile daljnje veliko otvaranje prema Balkanu.
Ipak, pritisak da se Srbiji daju i pregovori, toliko je jak, da će se Srbija, čini se, ipak dobiti pregovore i ući u taj proces zajedno sa Crnom Gorom.
Ako dođe do te političke odluke, obje zemlje mogle bi da započnu pregovore u martu mjesecu, rekao nam je diplomatski izvor.
Crna Gora radi odlično
Prema riječima visokog direktora Evropske komisije, koji nadgleda i dosje Crne Gore " Podgorica je odlična, sjajno rade i nije nemoguće da se otvore pregovori".
To je prvi put da je na direktno pitanje "Vijesti" oko datuma početka pregovora, jedan od visokih funkcionara Evropske komisije, direktno odgovorio da je dobijanje datuma pregovora krajem godine moguće i da nije nerealno to očekivati.
Bonus video: