Sudije su odobrile privremeno oslobađanje Stanišića kako bi on mogao da prisustvuje šestomjesečnom pomenu preminulom ocu, 30. aprila u Bačkoj Palanci.
Bivšem načelniku Službe državne bezbjednosti Srbije, Tribunal sudi po optužnici za zločine nad nesrbima u Hrvatskoj i BiH, 1991-95.
Zajedno sa Stanišićem, optužen je i njegov tadašnji pomoćnik Franko Simatovć-Frenki.
Tužilaštvo je nedavno okončalo izvođenje dokaza protiv Stanišića i Simatovića, a Simatović je zatim zatražio da bude oslobođen, tvrdeći da njegova krivica nije dokazana u prvom dijelu suđenja.
Stanišićeva odbrana taj zahtev nije podnijela iako je naznačila da ni Stanišićeva krivica nije dokazana.
Tužioci su, nasuprot tome, tvrdili da su izveli dovoljno dokaza na osnovu kojih bi Stanišić i Simatović mogli biti osuđeni.
Odluku o Simatovićevom zahtjevu, sud u Hagu saopštiće 5. maja.
Ukoliko zahtjev bude odbijen, suđenje će 15. juna biti nastavljeno dokaznim postupkom odbrane Stanišića i Simatovića.
U dosadašnjoj praksi Tribunala nije se dogodilo da optuženi bude potpuno oslobođen na polovini suđenja prije nego što izvede dokaze odbrana.
Suđenje Stanišiću i Simatoviću počelo je pred Tribunalom u junu 2009, a tužioci su prošlog mjeseca svoj dokazni postupak proglasili završenim.
Stanišića i Simatovića uhapsile su vlasti Srbije tokom operacije Sablja poslije ubistva premijera Zorana Đinđića, 12. marta 2003. godine. Stanišić je prebačen u Hag 11. juna, a Simatović 30. maja te godine.
U prvom pojavljivanju pred sudijom, obojica su izjavila da nijesu krivi. Više puta prije i tokom procesa, Tribunal je optužene puštao na privremenu slobodu, posljednji put za novogodišnje praznike.
Kako su utvrdili specijalisti u Hagu i u Beogradu, Stanišić pati od hronične bolesti organa za varenje (pauccitis) i depresije što je usporavalo suđenje.
Bonus video: