Glavni urednik nedeljnika NIN Milan Ćulibrk ocijenio je za TV N1 da u Srbiji postoji šizofrena situacija da "tvrdimo da smo na evropskom putu, a predsjednik Aleksandar Vučić razgovara sa Putinom i Lukašenkom". Mi nismo normalni, ovdje stvari ne mogu racionalno da se objasne, smatra on.
Ćulibrk se osvrnuo na telefonski razgovor predsjednika Aleksandra Vučića i Vladimira Putina, poslije hapšenja direktora Kancelarije za KiM Marka Đurića, ocjenjujući da je predsjednik Rusije sigurno u pravu kada govori o odnosima Beograda i Moskve, jer Srbija ne samo da je ključni, već i jedini partner Rusije u Evropi.
“Imamo potpuno šizofrenu situaciju da tvrdimo da smo na evropskom putu, a Vučić razgovara sa Putinom i (predsjednikom Belorusije Aleksanrom) Lukašenkom”, primjetio je Ćulibrk.
Podsjetio je i da Srbija ima čak 65 odsto spoljnotrgovinske razmjne sa EU i još 25 odsto sa zemljama CEFTA koje su na putu ka Uniji, dok izvoz u Rusiju čini maksimalno sedam odsto. Pritom je, kako dodaje, najviše stranih investicija sa Zapada, a najviše donacija sa Zapada i iz Japana, ali je sve to, kako kaže, nebitno, jer će dvije trećine građana reći da je Rusija najveći investitor i donator u Srbiji, prenosi N1.
“Ne znam da li je to neznanje ili podsvijest. Nikoga ne interesuje šta je stvarnost, stvarnost odudara od onoga što ljudi misle i što im se servira”, naveo je glavni urednik NIN-a.
Smatra i da pošto je očito da su SAD već uključene u dijalog o Kosovu, Srbija pokušava da nađe balans time što bi pridobila bar Rusiju, ali da mu se čini da se na taj način samo komplikuje situacija i pregovori odlažu.
“Nama treba pet, šest godina da se bavimo važnim pitanjem za državu (Kosovom), da bi predsjednik nedavno, po povratku iz SAD, rekao da je razočaran jer nije očekivao takav stav Zapada. Pitajte običnog građanina da li je očekivao takav stav Zapada. Da, očekivao je”, ističe Ćulibrk.
50 neistina Vučića
Kaže i da je NIN u posljednjem broju, u saradnji sa Istinomjerom, objavio istraživanje “50 neistina Aleksandra Vučića”, i da je bilo teško napraviti selekciju i izdvojiti samo 50, ali da uprkos tome građani i dalje vjeruju predsjedniku, što pokazuju i nedavni izbori u Smederevkoj Palanci, gdje je Srpska napredna stranka osvojila dvotrećinsku većinu.
Ćulibrk je u novom NIN-u objavio i uvodnik pod naslovom “Stvarno nenormalna Srbija”, u kojem između ostalog navodi: “Šta može biti normalno u zemlji u kojoj normalan rad parlamenta opsturiše vlast, a država koja je smanjila plate i penzije sa 9,5 miliona evra časti njemačku firmu (Kontinental) čiji je godišnji prihod za osam milijardi veći od srpskog BDP-a.”
Objašnjava i da se 500 stručnjaka koji su potrebni Kontinentalu ne nalazi na birou, već trenutno rade u domaćim kompanijama. “Upropastićemo 100 domaćih firmi u kojima radi po pet tih stručnjaka, samo da pređu iz srpske u njemačku kompaniju. Gušimo sopstvene firme”, upozorio je on.
Uveren je i da će telo Savjeta Evrope za borbu protiv korupcije - GRECO (Grupa država za borbu protiv korupcije), u oktobru ponovo dati negativnu ocjenu Srbiji, jer ništa nije urađeno da rad parlamenta postane transparentniji.
Ćulibrk dodaje i da na sajtu Ministarstva pravde stoji da Srbija ubrzo ispunjava preporuke GRECO, sa sve linkom na ocjene tog tijela Savjeta Evrope u kojima eksplicitno stoji da Srbija nije primjenila na zadovoljavajući način nijednu od 13 datih preporuka.
“Mi smo bolesni, mi nismo normalni. Što kaže Milan Knežević - mi tvdimo da je voda suva i da je kamen mek”, naveo je Ćulibrk i podsjetio da je i Slobodan Milošević dobijao izbore 1993. godine kada su plate bile pet maraka, a penzije dvije marke.
“Ne vrijedi, ovdje stvari ne mogu racionalno da se objasne”, ocjenio je glavni urednik NIN-a i dodao da je jedna od poslanica naprednjaka čiji je “besmislen amandman” odbijen rekla da se povodom toga osjeća sasvim normalno, ali da se on lično osjeća nenormalno, kao i svi normalani ljudi.
Bonus video: