Građani Hrvatske odlučuju danas o tome ko će biti na čelu države narednih pet godina i to među 11 kandidata, od koji su troje vodećih dobro poznati široj javnosti.
Za novi petogodišnji mandat, kao kandidatkinja vladajuće Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) bori se aktuelna predsjednica, 51-godišnja Kolinda Grabar-Kitarović.
Na posljednjim predsjedničkim izborima prije pet godina, Grabar-Kitarović je pobijedila u drugom krugu tadašnjeg predsjednika, kandidata lijevog centra Iva Josipovića. U borbu za novi mandat krenula je pod sloganom “Predsjednica, zato što vjerujem u Hrvatsku”, a tokom kampanje kao svoje uspjehe isticala je podizanje međunarodnog ugleda zemlje, Inicijativu tri mora i “pomjeranje Hrvatske iz regiona u srednju Evropu i Mediteran, gdje pripada”.
Ova kampanja ostaće, međutim, upamćena i po nizu njenih gafova. Tako je pred punom dvoranom pjevala rođendansku pjesmu gradonačelniku Zagreba Milanu Bandiću, kojem se sudi za korupciju, a kasnije je izjavila da bi mu, ako završi u zatvoru, nosila kolače. Mediji su pisali da se na predizbornom skupu u Osijeku ponašala “veoma čudno i da je govorila nesuvislo”, a njena izjava da ima dogovor s nekim državama da Hrvati rade preko interneta za 8.000 eura, zapalila je društvene mreže.
Zoran Milanović, koji je nakon smrti Ivice Račana 2007. izabran za predsjednika SDP, u kampanju je krenuo pod sloganom “Normalno, predsjednik s karakterom” ističući da će se boriti protiv nepravde, nasilja, korupcije i štititi slabije i ljudska prava. Ocijenio je da se sve loše u Hrvatskoj može dovesti u vezu s HDZ-om, a za predsjednicu Grabar Kitarović da ga podsjeća na “onog čiju je ogradu lizala u Vašingtonu - na Donalda Trampa”.
Miroslav Škoro, koji je i prije kandidature u javnosti pominjan kao mogući kandidat desnice koja je razočarana “mekom politikom” aktuelnog vođstva HDZ i Grabar Kitarović.
U kampanju je krenuo video objavom na Fejsbuku u kojoj je istakao da želi da bude “narodni predsjednik” i da će “samo narodu odgovarati”. Najavio je da će tražiti proširenje ovlašćenja predsjednika, jer ne želi da bude “fikus”.
On je naišao je na oštre kritike dijela javnosti zbog izjave da bi ukoliko bude izabran za predsjednika, pomilovao Tomislava Merčepa, osuđenog zbog ratnog zločina nad civilima srpske nacionalnosti. Tu izjavu je kasnije branio tvrdnjom da bi to učinio “iz humanih razloga”, jer je Merčep u teškom psihofizičkom stanju
Bonus video: