Povodom Dana Republike Srpske u Banjaluci je održan svečani defile u kojem je učestvovalo 1.800 učesnika.
Na čelu kolone bili su pripadnici Specijalne policije RS, za njima još osam ešalona pripadnika MUP RS, a potom još 33 ešalona pripadnika ratnih vojnih invalida, vatrogasaca, poštara, lovačkih udruženja, studenata, civilne zaštite, crvenog krsta, sportskih klubova, kulturno-umjetničkih udruženja i drugi.
Na kraju kolone bili su pripadnici "Noćnih vukova".
Po završetku svečanog defilea intonirane su himne RS i Srbije "Moja Republika" i "Bože pravde", a potom se okupljenim učesnicima defilea i građanima obratio predsjednik RS Milorad Dodik.
Dodik je rekao da je današnje okupljanje u Banjaluci organizovano u čast 9. januara – "dana kada je srpski narod na ovim prostorima ostvario svoju istorijsku težnju - Republiku Srpsku".
"Srpski narod se, boreći se za slobodu, borio za svoju državu. Srpski narod je uvijek tamo gdje je imao svoju državu, imao i svoju slobodu", kazao je on.
Dodik je istakao da srpski narod danas "ima dvije države – RS i Srbiju", izražavajući Srbiji zahvalnost što je uvijek, a i danas bila sa srpskim narodom sa ove strane Drine.
"Želim da RS i Srbija budu jedno. RS se ne može ukinuti, današnji događaj je poziv za mir među ljudima, različitim nacijama i vjerama", izjavio je predsjednik RS.
Prema njegovim riječima, poslavom 9. januara RS odaje poštu svima koji su položili svoje živote za njeno stvaranje, ističući da to niko ne može ni osporiti ni zabraniti.
Proslavi Dana RS, osim najviših zvaničnika RS, prisustvuju i ministari odbrane i unutrašnjih poslova Srbije Aleksandar Vulin i Nebojša Stefanović, načelnik Generalštaba Srbije Ljubiša Diković, kao i ambasador Srbije u BiH Stanimir Vukićević.
U Banjaluku je povodom Dana RS stigao predsjednik Južne Osetije Anatalij Bibilov, kao i princ Aleksandar Drugi Karađordjević i princeza Katarina.
Na obezbjeđenju proslave Dana RS u Banjaluci je angažovano oko 700 policajaca, ispred zgrade Narodne skupštine je oklopni transporter, a na krovovima zgrada u centru grada raspoređeni su snajperisti.
Cijela Banjaluka okićena je zastavama RS.
Ustavni sud BiH je krajem 2015. godine donio odluku prema kojem je obilježavanje 9. januara kao Dana RS neustavno i diskriminišuće po građane ovog bh. entiteta, jer se tada obilježavala i krsna slava RS – Sveti arhidjakon Stefan.
Vlasti RS su u septembru 2016. godine održale referendum na kojem su građani glasali da 9. januar i dalje bude Dan RS, mada je Ustavni sud BiH zabranio održavanje tog referenduma.
U novembru 2016. godine Narodna skupština RS usvojila je izmjene Zakona o praznicima, prema kojem 9. januar više nije državni praznik, već praznik neobavezujućeg i sekularnog karaktera.
Bonus video: