Premijer Sjeverne Makedonije Zoran Zaev objavio je da je popis, prvi posle dvije decenije, uspješno obavljen i da je popisano više od 99 odsto građana.
"Posle 20 godina imamo uspješan popis! Popisano je 99 odsto građana. Popisano je oko jedan milion i 860.000 građana, oko 570.000 domaćinstava i oko 840.000 stambenih jedinica. Neka nam je srećno, pokazali smo ko ima kapacitet, a ko nema", napisao je Zaev, koji je lider vladajućeg SDSM, na Fejsbuku.
Terenski popis stanovništva, domaćinstava i stanova u Sjevernoj Makedoniji počeo je 5. i završen je 30. septembra. Istovremeno je bilo omogućeno i samopopisivanje dijaspore preko interneta, koje je počelo 1. marta.
Kako je ranije najavljeno, statistička obrada podataka iz popisa će trajati šest mjeseci, odnosno zvanični rezulati će biti objavljeni u martu naredne godine.
Popis je prvobitno bio planiran za april ove godine, ali je odložen za septembar zbog pandemije dogovorom najvećih parlamentarnih stranaka.
Predstavnici vlasti su pred početak popisa tvrdili da će biti bezbjedan i da će biti poštovani zdravstveni antikovid protokoli i da ne postoji nikakva šansa za širenje virusa, u šta je opozicija izrazila sumnju.
Prethodni uspješan popis je napravljen prije 19 godina, u prvoj polovini novembra 2002. godine, a popis koji je trebalo da bude 2011. godine započet je i prekinut dogovorom lidera tadašnjih vladajućih partija, makedonske VMRO DPMNE i albanske DUI, Nikole Gruevskog i Alija Ahmetija.
Zbog prekidanja započetog popisa Specijalno tužilaštvo za prisluškivane razgovore je u martu 2018. protiv Gruevskog i Ahmetija pokrenulo istragu zbog sumnje da su time oštetili državu za 175 miliona denara.
Prema posljednjem popisu iz 2002, u Sjevernoj Makedoniji je tada živjelo 2.022.547 stanovnika, u 564.296 domaćinstava i 698.143 stana. U Skoplju je tada živjelo 506.926 građana.
Bonus video: