Za zemlju kandidata za članstvo u Evropskoj uniji potpuno su neprihvatljivi događaji na ekološkim protestima, gdje su huligani neometano napadali mirne demonstrante. Usvajanje rezolucije o Srbiji predstavlja vrlo jasnu poruku srpskim vlastima da je prošlo vrijeme taktiziranja i manipulacije, rekao je za dnevni list "Nova" poslanik u Evropskom parlamentu Klemen Grošelj.
Rezolucija o Srbiji usvojena je u Evropskom parlamentu sa 586 glasova "za", 53 protiv, i 44 uzdržanih.
Zajednički predlog Rezolucije u EP potpisali su poslaničke grupe Renew Europe (“Obnoviti Evropu/liberali), Zeleni, poslanička grupa S&D (socijaldemokrate), predstavnici Ljevica. Za razliku od prethodnih slučajeva, iza dokumenta su ovog puta stali i predstavnici Evropske narodne partije (EPP) koja je u prošlosti gajila bliske odnose sa Srpskom naprednom strankom, koja je ujedno i njihov pridruženi član, podsjeća portal Nova.rs.
Predlagač rezolucije o Srbiji i evroposlanik iz redova liberala (Renew Europe/Obnoviti Evropu) Klemen Grošelj, rekao je za “Novu” da je taj dokument poruka vlastima u Srbiji da moraju da se zalažu za evropsku budućnost, ali ne samo riječima, već radom i ponašanjem.
“Za zemlju kandidata za članstvo u EU potpuno su neprihvatljivi događaji na ekološkim protestima, gdje su huligani neometano napadali mirne demonstrante. Pravo na mirne proteste je osnovno ljudsko pravo i dužnost je svake zemlje, svake vlade je da, u skladu sa svojim mogućnostima, to i obezbijedi. To se posebno odnosi na vladu koja želi da se pokaže kao spremna za članstvo u EU”, ističe on i naglašava da je rezoluciju podržala ogromna većina poslanika.
“Time je poslata vrlo jasna poruka srpskim vlastima da je prošlo vrijeme taktiziranja, pa čak i manipulacije. Sva ova dešavanja oko posjete Moskvi i sprečavanja tzv. obojenih revolucija, uoči događaja u istočnoj Ukrajini, za mnoge poslanike i zemlje EU su zabrinjavajući. Naročito u kombinaciji sa nedavnim protestima, djelovanjem huligana i neradom policije”, poručuje naš sagovornik.
Grošelj je podvukao da vlast u Srbiji mora da se opredijeli šta joj je prioritet – EU ili neki drugi savez.
“Vrijeme za sjedjenje na dvije ili čak više stolica polako ističe. Imajući u vidu ovu rezoluciju, ali i izjave uoči predstojećeg francuskog predsjedavanja Savjetom EU i signale nakon formiranje nove njemačke koalicije, može se očekivati promjena politike EU prema Balkanu i Srbiji. Svi želimo da Srbija postane punopravna članica EU, ali i prije toga ona mora da ispuni kriterijume koje su ispunjavale sve druge zemlje kandidati. U tom pogledu od Srbije se ne traži ništa više ili manje. Istina, postoji pitanje Kosova, ali i pored toga, pregovori se mogu nastaviti, uprkos neriješenom pitanju Kosova. Sve je u stvari u rukama srpskih vlasti i njihove političke volje”, podvlači predlagač rezolucije o Srbiji.
Bonus video: