Sjedinjene Američke Države uvele su 8. septembra sankcije iranskom Ministarstvu obaveštajnih poslova i bezbjednosti i resornom ministru, optužujući ih da su povezani sa sajber napadom na Albaniju, javlja agencija Rojters.
U saopštenju američkog ministarstva finansija, navodi se i da iranska obavještajna služba učestvuje u sajber aktivnostima protiv Sjedinjenih Država i njihovih saveznika.
Potez SAD dolazi nakon što je Albanija u srijedu prekinula diplomatske odnose sa Iranom. Za sajber napad koji se dogodio u julu Albanija je okrivila Iran, naloživši iranskim diplomatama i osoblju ambasade da napuste zemlju u roku od 24 sata, prenosi Radio Slobodna Evropa.
Ministarstvo finansija SAD u saopštenju navodi da Ministarstvo za obavještajne poslove i bezbjednost upravlja sa nekoliko mreža koje predstavljaju sajber prijetnju, uključujući one koji su uključene u sajber špijunažu i hakerske napade.
"Iranski sajber napad na Albaniju zanemaruje norme odgovornog mirnodopskog ponašanja države u sajber prostoru", izjavio je zamjenik ministra finansija SAD Brajan Nelson, prenosi AFP.
NATO je u saopštenju 8. septembra potvrdio izjave Albanije i drugih saveznika, u kojima odgovornost za sajber napad pripisuju vladi Irana.
Kako je došlo do sajber napada?
Albanski premijer Edi Rama je, u srijedu 7. septembra, optužio Iran za usmjeravanje sajber napada na albanske institucije 15. jula 2022, u pokušaju "paralizovanja javnih usluga i hakovanja podataka i elektronskih komunikacija iz vladinih sistema".
Iranskim diplomatama naredio je da u roku od 24 sata napuste zemlju, a Albanija je prekinula diplomatske odnose sa Iranom.
Albanska policija za borbu protiv terorizma pretresla je u četvrtak (8. septembra) praznu iransku ambasadu u Tirani. Nekoliko sati ranije su iranske diplomate spalile papire u prostorijama.
Policija je, noseći maske i šljemove i sa automatskim puškama, ušla u zgradu - koja se nalazi samo 200 metara od Ramine kancelarije - nakon što su otišla dva automobila sa diplomatskim tablicama, javio je reporter Rojtersa.
Teheran je oštro osudio odluku Tirane da prekine diplomatske odnose, nazivajući razloge Albanije za taj potez "neosnovanim tvrdnjama".
Albanija i Iran imaju napete odnose od 2014. godine, kada je Albanija prihvatila oko 3.000 članova prognane opozicione grupe Iranske narodne mudžahidske organizacije, poznate i pod persijskim imenom Mudžahidi-e-Khalk (MEK). Oni se nastanili u kampu u blizini Drača, glavne albanske luke.
Nekoliko dana nakon sajber napada u julu, mediji iz Tirane izvijestilii su da su hakeri objavili lične podatke članova opozicije koji su sačuvani u državnim kompjuterima Albanije, kao što su lični brojevi, imena i fotografije.
Bonus video: