Više od deset godina je Borut Pahor bio na vrhu anketa o najpopularnijim političarima u Sloveniji. Riječ je o čovjeku bogatog političkog iskustva: bio je predsjednik i premijer, predsjednik parlamenta i evropski poslanik.
Nije ga samo iskustvo učinilo popularnim kod birača. Pahor je bio i jedan od prvih slovenačkih političara koji je postao uticajan na društvenim mrežama. Na Instagramu redovno objavljuje fotografije susreta s poznatim osobama – od kraljice Elizabete II i pape Franja, do supermodela Naomi Kempbel i košarkaške zvijezde Luke Dončića.
Zapravo, Borut Pahor toliko je aktivan na platformi za dijeljenje fotografija da ga je Politiko prije pet godina proglasio „evropskim Instagram predsjednikom“.
No sada, nakon deset godina u predsjedničkoj rezidenciji, Pahor pakuje kofere: Slovenci u nedjelju (13. novembar) izlaze na drugi krug izbora za novog predsjednika. U trci su ostali Anže Logar (46) i Nataša Pirc Musar (54).
Prva slovenačka predsjednica?
Logar, član konzervativne Slovenačke demokratske stranke (SDS) Janeza Janše, u prvom krugu pre tri sedmice dobio je 34 odsto glasova. Na drugom je mjestu kao nezavisna kandidatkinja bila advokatica Pirc Musar s 27 odsto.
Ipak, prema anketi koju je za slovenačku televiziju napravila agencija Valikon, Pirc Musar je bliža pobjedi u drugom krugu nego Logar. Predviđa joj se 56 odsto glasova.
„Do sada kandidat s desnice nikada nije pobijedio na predsjedničkim izborima u Sloveniji, što bi se moglo pripisati i činjenici da je biračko tijelo u našoj zemlji blago nagnuto ulijevo“, kaže za DW slovenačka novinarka Meta Roglič.
I politički analitičar Aljaž Pengov Bitenc je uvjeren da Nataša Pirc Musar ima dobre šanse da postane prva žena na čelu Slovenije. No, on kaže da bi se „prednost koju ona ima u odnosu na Logara mogla istopiti ako odziv birača bude nizak“.
Analitičar dodaje da postoji opasnost od „zamora birača“ zbog broja izbora koji se u kratkom roku održavaju u Sloveniji. Sljedećih će mjeseci birači ići na tri odvojena referenduma, te na lokalne izbore u mnogim opštinama.
Dva nezavisna kandidata
Formalno oba predsjednička kandidata nastupaju kao nezavisni. Oboje su prijavili kandidaturu nakon što su prikupili potreban broj potpisa građana i nisu zvanični kandidati neke stranke.
No većina Anžea Logara ipak ne doživljavaju kao nezavisnog. On je dugogodišnji član SDS-a, a bio je ministar spoljnih poslova u posljednjoj vladi bivšeg premijera Janeza Janše, desnog populiste bliskog mađarskom premijeru Viktoru Orbanu.
Aljaž Pengov Bitenc smatra da je dosad najveća greška Anžea Logara bila izbjegavanje odgovora na pitanja o odnosu prema sopstvenoj stranci i djelovanju Janšine vlade čiji je i sam bio dio: „To što se od svega toga nije ogradio, ozbiljno dovodi u pitanje njegovu navodnu nezavisnost“, kaže taj analitičar.
A onda je tu još i sam Janša. Po mišljenju Mete Roglič, „agresivni ispadi Janeza Janše štete Logaru. Što se Janša glasnije javlja za riječ, to je kod birača lijevog centra jači refleks otpora.“
Janša u kampanji
No, bivšeg premijera to ne sprječava da glasno podrži Logara. Ovaj drugi krug izbora Janša je nazvao sukobom između vrijednosti slovenačke nezavisnosti i ustavnosti, te vrijednosti poreskih oaza s druge strane.
Ta aluzija se odnosi na Natašu Pirc Musar, koja je ranije bila šefica slovenačkog ureda za zaštitu podataka. Tekom izborne kampanje čule su se tvrdnje kako su ili sama Pirc Musar, ili njen suprug, svoj novac prebacivali u poreske oaze.
Pirc Musar je u kampanji više puta bila na meti optužbi zbog poslovanja supruga. Njena najveća greška, smatra Pengov Bitenc, bio je neuvjerljiv način na koji je odgovarala na pitanja o ovoj temi: „Nisu toliko problematične činjenice po sebi, nego to što nije znala da odgovori tako da ne izazove dodatna pitanja.“
Stav kandidata o Evropi
Od dvoje kandidata više diplomatskog iskustva ima Anže Logar koji je u Briselu i Ljubljani radio važne poslove u doba neposredno poslije slovenačkog ulaska u EU.
„Moguće je da će on tu prednost pokušati da iskoristi kako bi prikrio ranije koketiranje sa zemljama Višegradske grupe, posebno s Mađarskom“, smatra Pengov Bitenc. Na pitanje o međunarodnim ciljevima, Logar tvrdi da je zagovornik „jezgra Evrope“.
No i Nataša Pirc Musar ima međunarodno iskustvo: 15 godina radila je kao stručnjakinja za ljudska prava pri Savjetu Evrope. I ona kaže da bi voljela da se Slovenija poveže s „jezgrom Evrope“, posebno s državama koje se zalažu za ljudska prava, solidarnost i ustavne vrijednosti.
U zavisnosti od toga ko pobijedi u nedjelju, rezultat će se tumačiti kao podrška za sadašnjeg zelenog premijera Roberta Goloba, koji se javno izjasnio za Pirc Musar, ili za njegovog desničarskog prethodnika Janšu.
Bonus video: