Evropski savjet sinoć je dao "zelenio svjetlo" Bosni i Hercegovini za otvaranje pregovora sa Evropskom unijom, pozivajući Evropsku komisiju da pripremi pregovarački okvir s ciljem da ga Savjet usvoji u trenutku kada se ispune svi uslovi koje je pred BiH postavila Evropska komisija u oktobru 2022. godine.
"Nadovezujući se na preporuku Komisije od 12. marta 2024. godine, Evropski savjet odlučuje da otvori pristupne pregovore sa BiH. Evropski savjet poziva Komisiju da pripremi pregovarački okvir s ciljem da ga Savjet usvoji u trenutku kada se preduzmu svi relevantni koraci navedeni u preporuci Komisije od 12. oktobra 2022. godine", navedeno je u zaključku sa jučerašnje sjednice Evropskog savjeta.
Radi se o 14 prioriteta Evropske komisije, koji su prvobitno bili uslov za otvaranje pregovora, a od kojih je BiH usvojila tek par reformskih zakona i potpisala sporazum sa Fronteksom.
Pozivajući se na deklaraciju iz Granade, Evropski savjet je, navodi se u zaključcima, sagledao pripreme za proširenje i unutrašnje reforme, podsjećajući da rad na oba koloseka mora napredovati paralelno kako bi se obezbijedilo da i buduće države članice i EU budu spremne u vrijeme pristupanja.
"Evropski savjet će se na predstojećem sastanku pozabaviti unutrašnjim reformama s ciljem usvajanja zaključaka o mapi puta za budući rad do ljeta 2024. godine", stoji u zaključcima.
Evropski savjet pozdravio je napredak Ukrajine i Moldavije u napredovanju u neophodnim reformama na njihovom putu prema EU, dodavši da poslije podnošenja nacrta pregovaračkih okvira za Ukrajinu i Moldaviju pozivaju Savjet da ih brzo usvoji i da bez odlaganja nastavi s radom.
"Evropski savjet prima na znanje trenutne napore Gruzije i ohrabruje zemlju da napreduje u neriješenim prioritetnim reformama", navodi se u zaključcima sa sednice Evropskog savjeta.
Mišel: Vaše je mjesto u našoj evropskoj porodici
Predsjednik Evropskog savjeta Šarl Mišel potvrdio je sinoć da je donijeta odluka da se otvore pristupni pregovori sa Bosnom i Hercegovoinom.
"Čestitamo! Vaše je mjesto u našoj evropskoj porodici. Današnja odluka ključni je korak napred na vašem putu u EU. Sada treba nastaviti naporan rad kako bi BiH napredovala, kako vaš narod želi", napisao je Mišel na društvenoj mreži Iks.
Šef Delegacije EU u BiH Johan Satler saopštio je da su zemlje članice EU sinoć dale zeleno svjetlo BiH za pristupne pregovore sa EU.
"Presretan sam zbog ove predivne zemlje i zbog svih vas i moram reći da je i za mene lično ovo momenat kojeg ću se zauvijek sjećati", naveo je Satler, saopšteno je iz Delegacije EU u BIH.
Podsjetio je da je pre nešto više od godinu dana, sa dodjelom kandidatskog statusa BiH, EU poslala jasnu poruku i širom otvorila vrata pokazujući da je spremna za proširenje.
"Danas znamo da je budućnost BiH u našoj Uniji. Jasno mi je da domaći politički procesi lako izazovu nepovjerenje. Ipak, danas je EU prepoznala da su vaše institucije ostvarile što je potrebno i zaslužile ovu prekretnicu. Ovo je potvrda da je kompromis moguć i da su reforme nadohvat ruke", ocijenio je Satler.
On je istakao da je otvaranje pristupnih pregovora važno priznanje i čini zemlju privlačnijom za investitore, kao i da produbljuje veze BiH sa EU, dodavši da je iz Plana rasta za BiH predviđeno milijardu eura.
"Danas slavimo, a već sjutra se mora nastaviti s radom. Sada znamo da se mogu preduzeti dodatni koraci i da će se morati otvoriti teške teme. Proces naredne faze, usvajanja čitavog seta prava i obaveza iz zakonodavstva EU je sam po sebi vrlo intenzivan", naveo je Satler.
Prema njegovim riječima, svaki iskorak jača demokratiju, vladavinu prava, poslovno okruženje, borbu protiv korupcije, životnu sredinu i još mnogo toga.
Satler je naglasio da EU nastavlja da "ulaže i pomaže BiH, kao niko drugi", dodavši da EU veruje u BiH, koja je "oduvijek u srcu Evrope".
Dodik pozdravio odluku: Mogli smo uraditi više da nije bilo stranih smutljivaca
Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, entiteta u BiH, pozdravio je sinoć odluku Evropskog savjeta o početku pregovora BiH sa Evropskom unijom.
"Zahvaljujem vladama i parlamentima svih država članica. Ta odluka priznanje je svim građanima i političkim snagama koje se uporno zalažu za jačanje međusobnog poštovanja, dogovora i kompromisa između Srba, Bošnjaka i Hrvata", napisao je Dodik na društvenoj mreži Iks.
Ocijenio je da odluka Evropskog savjeta "jača temelje, koje je spremna da jača Republika Srpska - dejtonsku i na Ustavu građenu BiH, koja jednako pripada svima".
"Zato današnju odluku smatram velikim priznanjem i sebi i Republici Srpskoj za politiku koju je vodila", naveo je Dodik.
Prema njegovim riječima, stav Evropskog savjeta da dejtonska BiH, sa dva ravnopravna entiteta i tri ravnopravna konstitutivna naroda može da bude član EU, pokazuje da unutrašnja struktura BiH nije smetnja.
Dodao je da je BiH po mnogo čemu "mala EU" - test njenog postojanja u prvoj polovini 21. vijeka.
"U srcu Evrope nalazi se država koja može opstati samo ako se gradi na način na koji su mir i ekonomski prosperitet poslije rata projektom EU izgradile države članice", ocijenio je Dodik.
Naveo je da RS "neće likovati", jer, kako je naglasio, postoje mnogi koji su današnjem danu pretpostavljali i priželjkivali njen nestanak.
"Naš put ima svoj nacionalni cilj - da u 21. vijeku Srbi ponovo bez granica žive i rade sa svojom braćom i kumovima", istakao je Dodik.
Navodeći da je pred svima u BiH je još mnogo posla, on je naglasio neće odustati od stava da su "stranci, njihovi komesari ambasadori i lažni visoki predstavnici" suvišni za unutrašnje odnose u BiH i uvreda za narode u toj zemlji.
"Јer za ovih godinu dana uradili smo nikad više. I uradili bismo još više da kojekakvi smutljivci nisu vidjeli lične interese u tome da nas koriste u geopolitičkim igrarijama", napisao je Dodik.
Bonus video: