"Da se više nikad i nikom ne ponovi": Ovako je danas bilo u Potočarima

On je istakao da je Srebrenica Bošnjacima "najdublja rana" koju nikada neće zaboraviti, dodavši da nasilje kojem su bili izloženi, zahtjeva od Bošnjaka da "preziru nasilnike"
116 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 11.07.2017. 13:57h

U Memorijalnom centru Potočari - Srebrenica završena je komemoracija, ukop i dženaza za 71 identifikovanu žrtvu 22. godišnjice genocida.

Riječ je zločinu u kojem je Vojska Republike Srpske 11. jula 1995. godine ubila 8.372 muškarca – Bošnjaka, među njima i veliki broj dječaka.

"Molimo te Bože, da tuga bude nada, da osveta bude pravda, da majčina suza bude molitva, da se više nikada i nikome ne ponovi Srebrenica", poručio je, kao i svake godine reisu-l-ulema Husein ef. Kavazović.

Danas ukopane žrtve genocida će, kako se nadaju njihovi najbliži, konačno naći smiraj. Oni su se pridružili već ranije ukopanim žrtvama – njih 6.504. Još se traga za oko hiljadu srebreničkih žrtava genocida.

Među 71 žrtvom, najmlađa je 15-godišnji Damir (Kemal) Suljić čiji su posmrtni ostaci pronađeni u bratunačkoj masovnoj grobnici Blječeva, a najstarija Alija (Huso) Salihović, rođen 1923. Njegovi posmrti ostaci su pronađeni u masovnim grobnicama Zeleni Jadar i Pusmulići.

Obilježavanje 22. godišnjice genocida počelo je komemoracijom u Memorijalnom centru Potočari, obraćanjem brojnih zvanica. Njihova ključna poruka je bila da se osuđuje negiranje genocida i da pomirenja nema bez pravde i istine.

Bošnjački član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović pozvao je danas u Potočarima srpski narod, njegove lidere i intelektualnu elitu da prihvate istinu i prestanu da negiraju genocid u Srebrenici.

"To je korak koji će učiniti i doprinijeti pomirenju svih nas. Nikada nećemo dozvoliti da Srebrenica, Tomašica, Brčko i Zvornik budu išta drugo nego BiH. Od međunarodne zajednice istina zahtjeva lekcije kako bi se spriječile buduće Srebrenice", rekao je Izetbegović u govoru na komemorativnom skupu u Potočarima i naglasio da su pravda i pomirenje jedini put prema zajedničkoj budućnosti.

On je istakao da je Srebrenica Bošnjacima "najdublja rana" koju nikada neće zaboraviti, dodavši da nasilje kojem su bili izloženi, zahtjeva od Bošnjaka da "preziru nasilnike".

"Dobro je da je to tako, jer osveta bi nas vodila u začarani krug iz kojeg nema izlaza. Od borbe za istinu i pravdu nikada nećemo odustati", istakao je.

Izetbegović je istakao da su u Potočarima primjereni samo tišina i molitva, ali da sadašnje vrijeme zahtjeva i da se govori onima koji "još nijesu razumjeli zastrašujuću poruku genocida koji je počinjen".

"Šta se ovde desilo 1995. godine, dobro je poznato. Odredi smrti Ratka Mladića i Radovana Karadžića slomili su otpor hiljada branilaca, želeći da na ovom prostoru zatru postojanje jednog naroda. Šta su skrivili mučki pobijeni muškarci, starci, ljudi koji su dali svoje živote, ostaće tajna zauvijek skrivena u dušama počinilaca", naveo je on.

Izetbegović je rekao da su Ujedinjene nacije ostale neme i pasivne, "kukavički prepuštajući zaštićenu zonu UN-a" u kojoj se desio "jedan od najtamnijih zločina današnje civilizacije".

Potom, nastavio je on, savest je proradila i međunarodni sudovi su presudama zločin u Srebrenici nazvali genocidom, naglašavajući da pomirenja ne može biti bez pravde i istine.

"Temelji pomirenja se moraju graditi na pravdi i istini, a toga neće biti dok u potpunosti ne bude poražena ideologija i ideja koja je doprinijela genocidu", ocijenio je Izetbegović.

Poslije govora zvaničnika, u kompleksu Memorijalnog centra Potočari biće sahranjena još 71 srebrenička žrtva, od kojih je najmlađa u vrijeme ubistva imala 15 godina.

Policijska uprave Zvornika je potvrdila da komemorativni skup protiče mirno, bez incidenata.

Galerija

Bonus video: