Bivši general VRS priznao odgovornost za genocid u Srebrenici

Krstić je napisao i da bi, ukoliko mu se ukaže prilika, otišao u Potočare da se "pokloni" žrtavama genocida

18333 pregleda 43 reakcija 29 komentar(a)
Krstić na suđenju u Hagu 2004. godine, Foto: Printscreen/Youtube
Krstić na suđenju u Hagu 2004. godine, Foto: Printscreen/Youtube

Bivši general Vojske Republike Srpske (VRS) Radislav Krstić, koji je u Hagu osuđen na 35 godina zatvora zbog podržavanja i pomaganja genocida u Srebrenici, priznao je odgovornost i naveo da se kaje zbog učešća u genocidu.

Krstić je u pismu kojim od suda traži prijevremeno puštanje na slobodu napisao i da bi i sam glasao za Rezoluciju Ujedinjenih nacija o Srebrenici.

"Nemam pravo glasa jer se u ovoj Rezoluciji pominje i moje ime jer sam počinio krivično djelo nezamislivo i neoprostivo", naveo je Krstić u pismu predsjednici suda.

Krstić je napisao i da bi, ukoliko mu se ukaže prilika, otišao u Potočare da se "pokloni" žrtavama genocida.

"Ako jednog dana budem pušten, i ako se sa tim saglasi predsjednica Mehanizma i ako to dopuste porodice žrtava, želio bih da se još jednom u životu nađem u Potočarima, da se poklonim sjenima žrtvama i zamolim za oproštaj", napisao je Krstić.

Krstić je u pismu naveo da prihvata presude Tribunala iz 2001. i 2004. u kojima je utvrđeno da su snage vojske kojoj je i sam pripadao počinile genocid nad bošnjačkim civilima u julu 1995. godine i da je "pomagao i podržavao genocid".

On je potvrdio dio iz presude da je znao da "neki članovi Glavnog štaba namjeravaju da počine genocid", ali da taj štab "nije imao dovoljno snaga da izvrši strijeljanja" bez "upotrebe Drinskog korpusa", kojim je Krstić tada komandovao.

"Znao sam da će upotreba snaga pod mojom komandom značajno doprinjeti da se izvrši egzekucija bošnjačkih zarobljenika", naveo je Krstić u pismu.

On je potvrdio i da je pomagao i podržavao zločin protiv čovječnosti učestvujući u udruženom zločinačkom poduhvatu nasilnog uklanjanja bošnjačkih civila iz Potočara, od 10. do 13. jula 1995.

"Učestvovao u stvaranju humanitarne krize koja je prethodila prisilnom premještanju žena, djece i starijih iz Srebrenice, u kojem sam takođe učestvovao, znajući da su civili u Potočarima bili izloženi ubistvima, silovanjima, premlaćivanjima i zlostavljanjima", napisao je Krstić.

Krstić je naveo i da se pismom obraća i javnosti u bivšoj Jugoslaviji.

"Molim da se ovo moje pismo javno objavi, da moje riječi čuje što više ljudi u zemlji iz koje sam, da možda moje riječi bar nekog podstaknu da razmisli o strašnom zločinu u kome sam učestvovao, o kazni koja je uslijedila, o dubokom, bolnom, ali zakasnjelom kajanju sa kojim živim već decenijama", napisao je Krstić.

Dodao je da su genocid u Srebrenici počinili pojedinci i da za svoja "djela i nedjela treba da odgovaraju", kao i da je i on "nažalost jedan od njih".

"Volio bih da moje riječi pročitaju i razumiju mladi koji danas žive na prostorima gdje je nekada bila zemlja koja se zvala Jugoslavija (...), da zastanu i pomisle – nikad više. Nikad više rat, nikad više smrt zbog toga što je neko druge vjere, nacije, ili drugačijeg uvjerenja, nikad više genocid", napisao je Krstić.

Krstić se trenutno nalazi u pritvorskoj jedinici suda u Hagu, a prethodno je kaznu od 35 godina zatvora služio u Poljskoj i Velikoj Britaniji.

Pravosnažna presuda Krstiću prva je u kojoj je Haški tribunal utvrdio da je VRS u Srebrenici počinila genocid.

Bonus video: