Uhapšeno 11 osoba zbog pada nadstrešnice u Novom Sadu, Vesić kaže da se dobrovoljno odazvao

Oni se sumnjiče za krivična djela za koja je propisana kazna zatvora od dvije do 12 godina

54843 pregleda 59 reakcija 23 komentar(a)
Vesić, Foto: BETAPHOTO/MILAN ILIC
Vesić, Foto: BETAPHOTO/MILAN ILIC
Ažurirano: 21.11.2024. 13:08h

Jedanaest osoba uhapšeno je i zadržano zbog pada nadstrešnice na željezničkoj stanici u Novom Sadu, saopštilo je Više javno tužilaštvo u tom gradu u Srbiji.

Oni su naveli inicijale, među kojima je i donedavni ministar građevinarstva u Srbiji Goran Vesić. On kaže da nije uhapšen, već da se dobrovoljno odazvao pozivu policijskih službenika.

RTS je objavio da su među uhapšenima Goran Vesić, Jelena Tanasković, Nebojša Šurlan i Anita Dimoski.

Jelena Tanasković je dojučerašnja direktorica "Infrastrukture željeznice Srbije", koja je podnijela ostavku na tu funkciju. Šurlan je bivši direktor Infrastrukture željeznice Srbije, a Anita Dimoski pomoćnica ministra za željeznički saobraćaj.

U obrušavanju nadstrešnice 1. novembra stradalo je petnaest osoba.

"Više javno tužilaštvo u Novom Sadu obavještava javnost da je, nakon prikupljanja i detaljne analize sve potrebne dokumentacije, obavljenih razgovora sa velikim brojem građana, a nakon vještačenja obavljenog radi utvrđivanja uzroka i okolnosti pod kojima je došlo njenog pada, koje je tužilaštvu dostavljeno dana 20.11.2024. godine, te upoznavanja sa nalazom i mišljenjem vještaka građevinske struke, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu, dana 21.11.2024. godine uhapšeno i zadržano ukupno jedanaest lica, zbog postojanja osnova sumnje su osumnjičeni: J.T., G.V., A.D. i N.Š. učinili krivično djelo Teško djelo protiv opšte sigurnosti iz člana 288 stav 2 Krivičnog zakonika u vezi sa krivičnim djelom Izazivanje opšte opasnosti iz člana 278 stav 3 u vezi sa stavom 2 Krivičnog zakonika, a osumnjičeni: S.N., M.J., LJ.M.M., M.S., D.J., M.G. i D.T. izvršili krivično djelo Teško djelo protiv opšte sigurnosti iz člana 288 stav 2 Krivičnog zakonika u vezi sa krivičnim djelom Nepropisno i nepravilno izvođenje građevinskih radova iz člana 281 stav 1 Krivičnog zakonika", piše u saopštenju tužilaštva.

Za navedena krivična djela propisana je kazna zatvora od dvije do 12 godina.

Vesić: Uvijek ću biti na raspolaganju nadležnim organima

„Nisam uhapšen, dobrovoljno sam se odazvao pozivu policijskih službenika sa kojima sam došao u Novi Sad i stavio se na raspolaganje istražnim organima kako bi do kraja bile istražene sve okolnosti koje su dovele do nesreće u Novom Sadu. Uvijek ću, kao i do sada, biti na raspolaganju nadležnim organima i dokazaću da ne snosim krivičnu odgovornost za ove tragične događaje. O daljem razvoju događaja sa javnošću i medijima komuniciraće advokatska kancelarija koja me zastupa u ovom predmetu“, napisao je Vesić na svom Instagram profilu.

Nova ekonomija: Uhapšena dva inženjera kompanije Ežis i zaposleni u CIP-u

Među 11 uhapšenih su dva inženjera kompanije Ežis koja je nadzirala radove, i zaposleni u Saobraćajnom institutu CIP koji je projektovao rekonstrukciju stanice s koje je otpala nadstrešnica ulaza ubivši 15 ljudi, prenosi Nova ekonomija.

Nova ekonomija prenosi da je među uhapšenima Ljiljana Milić Marković koja je u Glavnoj svesci Projekta za građevinsku dozvolu potpisana kao glavni projektant.

Uhapšen je i Slobodan Naumović iz Saobraćajnog instituta CIP, projektant konstrukcije rekonstrukcije i adaptacije stanične zgrade u Novom Sadu.

Takođe su, kako piše Nova ekonomija, uhapšeni i Dejan Todorović i Marina Gavrilović, inženjeri angažovani u francuskoj kompaniji Ežis.

Todorović je bio "Nadzorni organ za infrastrukturne objekte u službenim mjestima", a Gavrilović je bila "Nadzorni organ za arhitekturu na Dionici 1" u koju spada Željeznička stanica u Novom Sadu.

Podružnica Ežisa u Srbiji je radila neposredni nadzor nad radovima na Željezničkoj stanici.

"Niko nije uhapšen iz kompanije 'Project Biro Utiber', srpske podružnice istoimene mađarske firme i glavne članice konzorcijuma koji je dobio posao nadzora radova na celom projektu pruge od Beograda do državne granice s Mađarskom", piše Nova ekonomija.

Bonus video: