Jedanaest osoba uhapšeno je i zadržano zbog pada nadstrešnice na željezničkoj stanici u Novom Sadu, saopštilo je Više javno tužilaštvo u tom gradu u Srbiji.
Oni su naveli inicijale, među kojima je i donedavni ministar građevinarstva u Srbiji Goran Vesić. On kaže da nije uhapšen, već da se dobrovoljno odazvao pozivu policijskih službenika.
RTS je objavio da su među uhapšenima Goran Vesić, Jelena Tanasković, Nebojša Šurlan i Anita Dimoski.
Jelena Tanasković je dojučerašnja direktorica "Infrastrukture željeznice Srbije", koja je podnijela ostavku na tu funkciju. Šurlan je bivši direktor Infrastrukture željeznice Srbije, a Anita Dimoski pomoćnica ministra za željeznički saobraćaj.
U obrušavanju nadstrešnice 1. novembra stradalo je petnaest osoba.
"Više javno tužilaštvo u Novom Sadu obavještava javnost da je, nakon prikupljanja i detaljne analize sve potrebne dokumentacije, obavljenih razgovora sa velikim brojem građana, a nakon vještačenja obavljenog radi utvrđivanja uzroka i okolnosti pod kojima je došlo njenog pada, koje je tužilaštvu dostavljeno dana 20.11.2024. godine, te upoznavanja sa nalazom i mišljenjem vještaka građevinske struke, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu, dana 21.11.2024. godine uhapšeno i zadržano ukupno jedanaest lica, zbog postojanja osnova sumnje su osumnjičeni: J.T., G.V., A.D. i N.Š. učinili krivično djelo Teško djelo protiv opšte sigurnosti iz člana 288 stav 2 Krivičnog zakonika u vezi sa krivičnim djelom Izazivanje opšte opasnosti iz člana 278 stav 3 u vezi sa stavom 2 Krivičnog zakonika, a osumnjičeni: S.N., M.J., LJ.M.M., M.S., D.J., M.G. i D.T. izvršili krivično djelo Teško djelo protiv opšte sigurnosti iz člana 288 stav 2 Krivičnog zakonika u vezi sa krivičnim djelom Nepropisno i nepravilno izvođenje građevinskih radova iz člana 281 stav 1 Krivičnog zakonika", piše u saopštenju tužilaštva.
Za navedena krivična djela propisana je kazna zatvora od dvije do 12 godina.
Vesić: Uvijek ću biti na raspolaganju nadležnim organima
„Nisam uhapšen, dobrovoljno sam se odazvao pozivu policijskih službenika sa kojima sam došao u Novi Sad i stavio se na raspolaganje istražnim organima kako bi do kraja bile istražene sve okolnosti koje su dovele do nesreće u Novom Sadu. Uvijek ću, kao i do sada, biti na raspolaganju nadležnim organima i dokazaću da ne snosim krivičnu odgovornost za ove tragične događaje. O daljem razvoju događaja sa javnošću i medijima komuniciraće advokatska kancelarija koja me zastupa u ovom predmetu“, napisao je Vesić na svom Instagram profilu.
Nova ekonomija: Uhapšena dva inženjera kompanije Ežis i zaposleni u CIP-u
Među 11 uhapšenih su dva inženjera kompanije Ežis koja je nadzirala radove, i zaposleni u Saobraćajnom institutu CIP koji je projektovao rekonstrukciju stanice s koje je otpala nadstrešnica ulaza ubivši 15 ljudi, prenosi Nova ekonomija.
Nova ekonomija prenosi da je među uhapšenima Ljiljana Milić Marković koja je u Glavnoj svesci Projekta za građevinsku dozvolu potpisana kao glavni projektant.
Uhapšen je i Slobodan Naumović iz Saobraćajnog instituta CIP, projektant konstrukcije rekonstrukcije i adaptacije stanične zgrade u Novom Sadu.
Takođe su, kako piše Nova ekonomija, uhapšeni i Dejan Todorović i Marina Gavrilović, inženjeri angažovani u francuskoj kompaniji Ežis.
Todorović je bio "Nadzorni organ za infrastrukturne objekte u službenim mjestima", a Gavrilović je bila "Nadzorni organ za arhitekturu na Dionici 1" u koju spada Željeznička stanica u Novom Sadu.
Podružnica Ežisa u Srbiji je radila neposredni nadzor nad radovima na Željezničkoj stanici.
"Niko nije uhapšen iz kompanije 'Project Biro Utiber', srpske podružnice istoimene mađarske firme i glavne članice konzorcijuma koji je dobio posao nadzora radova na celom projektu pruge od Beograda do državne granice s Mađarskom", piše Nova ekonomija.
Bonus video: