AFP o protestima u Srbiji: Mladi se digli protiv sistema smatrajući ga sve manje demokratskim

Grupa od četivoro mladih je agenciji Frans pres govorila o tome šta ih je navelo na proteste i zašto ne namjeravaju da se vrate na nastavu dok se ne ispune njihovi zahtjevi

18269 pregleda 6 komentar(a)
Sa protesta u Beogradu, Foto: Reuters
Sa protesta u Beogradu, Foto: Reuters

Generacija studenata koja već mjesecima protestuje protiv korupcije u Srbiji rođena je poslije pada režima Slobodana Miloševića i poznaje skoro samo jednu partiju na vlasti, Srpsku naprednu stranku, konzervativnu i nacionalističku stranku predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, prenijela je agencija Frans pres (AFP).

Mladi su se digli protiv tog sistema smatrajući ga sve manje demokratskim, a bili su djeca kad je premijer Zoran Đinđić ubijen 2003. godine. Oni se već nedjeljama dižu i blokiraju ogromnu većinu fakulteta.

Grupa od četivoro mladih je agenciji Frans pres govorila o tome šta ih je navelo na proteste i zašto ne namjeravaju da se vrate na nastavu dok se ne ispune njihovi zahtjevi.

Njihovi zahtjevi su povećanje budžeta za visoko obrazovanje za 20 odsto, objavljivanje svih dokumenata koji se odnose na renoviranje novosadske željezničke stanice, hapšenje osumnjičenih koji su na protestima napadali studente i profesore, odustajanje od optužbi protiv uhapšenih studenata, od kojih je 13 danas pomilovano, podsjetila je francuska agencija.

Vanja Šević (22), student završne godine Fakulteta filmskih umjetnosti u Beogradu, rekla je da je studentima od pandemije korona virusa "toliko toga oduzeto".

"Danas su u opasnosti naše pravo da govorimo slobodno, pravo na bezbjednost, kao naša osnovna prava. A zato što smo obrazovani, jer smo mi budućnost za ovu zemlju, moramo se probuditi, i probuditi sve ostale", rekla je studentkinja.

Aleksa Stefanović (20) student informatike ocijenio je za Frans pres da je "situacija pred eksplodiranjem".

"Jasno vidimo da ljudi koji nam donose donacije (na blokiranim univerzitetima) imaju svi tužne priče. Istina je da mi ne možemo ovdje da živimo od minimalne plate, koja je 540 eura", rekao je Stefanović.

Emilija Šuković (23), studentkinja stomatologije je rekla da "studenti više nisu samo studenti".

"Ima mnogo građana oko nas koji nas podržavaju, jer, da li to bilo na mom fakultetu ili negdje drugdje, problem je isti - nekompetentnost nadležnih. A posljedica je nedostatak bezbjednosti za građane", rekla je ona.

"Vjerujem da je od suštinskog značaja da se ponašamo sada, kao nova generacija, puna energije, odlučnosti i potencijala. Možda smo vođeni i nepravdom koju su doživjeli oni prije nas. Sada je red na nas. Osjećam odgovornost da izađem na ulicu. Da se borim ne samo za nas, već i za starije, mislim da im to dugujemo i da zajedno nađemo rješenje", dodala je ona.

Jelena Vujanović (26), student dizajna tekstila je rekla da su se roditelji sadašnjih studenata pobunili u vrijeme pada Miloševića, vjerujući da će se stvari promijeniti.

Prema njenim riječima, potom je ubijen Đinđić, oni (roditelji) su pokušali, nisu uspjeli, možda su se s tim pomirili, ali su mladi sada ljuti.

"Sve dok se institucije ne oslobode, nećemo odustati. Ustupci i izjave (predsjednika koji je pozvao na dijalog) vrlo često liče na prijetnje. Ima i govora mržnje. Na početku sam bila malo uplašena šta bi moglo da se desi. Vremenom sam shvatila. Mi smo zajedno, mi smo jaki, nećemo odustati", rekla je studentkinja Jelena.

Bonus video: