Dodik pod istragom zbog napada na ustavni poredak

Bošnjački zvaničnici traže od Ustavnog suda BiH da stavi van snage zakone RS koji pravosudnim i policijskim organima BiH zabranjuju djelovanje na teritoriji tog entiteta

12024 pregleda 136 reakcija 3 komentar(a)
Dodikove pristalice ispred parlamenta RS u Banjaluci 26. februara, Foto: Rojters
Dodikove pristalice ispred parlamenta RS u Banjaluci 26. februara, Foto: Rojters

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine (BiH) saopštilo je juče da vodi istragu protiv predsjednika Republike Srpske (RS) Milorada Dodika zbog napada na ustavni poredak BiH, dan nakon što je potpisao zakone kojima se zabranjuje djelovanje državnog pravosuđa i policije na teritoriji RS.

Sud BiH je prošle sedmice osudio Dodika na godinu dana zatvora uz zabranu obavljanja dužnosti predsjednika RS šest godina zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH.

Dodik je odbacio tu presudu, a Narodna skupština RS je dan kasnije usvojila zakone kojima se na teritoriji RS zabranjuje djelovanje Suda i Tužilaštva BiH, Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), te Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH (VSTV).

Tužilaštvo BiH je juče saopštilo da od decembra 2024. godine sprovodi istražne radnje, zbog postojanja osnova sumnje da je počinjeno krivično djelo - napad na ustavni poredak iz člana 156 Krivičnog zakona BiH.

Dodik je juče potvrdio da su on, predsjednik Vlade RS Radovan Višković i nekoliko entitetskih ministara, kao i predsjednik parlamenta RS Nenad Stevandić, dobili poziv za saslušanje u Tužilaštvu BiH zbog “rušenja ustavnog poretka BiH”, i rekao da se on neće odazvati tom pozivu.

“Tužilaštvo BiH me poziva da sjutra dam izjavu u svojstvu osumnjičenog za rušenje ustavnog poretka, jer sam obavljao svoju, Ustavom i zakonom, propisanu dužnost po odlukama Narodne skupštine RS”, napisao je na društvenoj mreži Iks.

Po njegovim riječima, Tužilaštvo BiH je “neustavna kategorija i ne može govoriti o Ustavu”, dodavši da institucije čije je djelovanje zabranjeno na teritoriji RS ne postoje u Ustavu BiH.

“Brzina kojom su reagovali govori da je sve bilo unaprijed pripremljeno, što se tiče nastavka političkog progona. Tužioci koji dolaze iz Federacije BiH, koji su politički instruisani, svoj protivustavni položaj najoštrije zloupotrebljavaju za politički progon”, naglasio je Dodik.

Član Predsjedništva BiH Denis Bećirović i članovi rukovodstva Parlamentarne skupštine BiH Denis Zvizdić i Kemal Ademović podnijeli su apelaciju Ustavnom sudu BiH u vezi sa spornim zakonima usvojenim u parlamentu RS.

Zvizdić: Dodik će postati bjegunac u državi u kojoj živi

Zvizdić, predsjedavajući Predstavničkog doma parlamenta BiH, izjavio je juče u Sarajevu da će Dodik postati bjegunac u državi u kojoj živi, ako se više puta ne odazove na poziv Tužilaštva BiH na saslušanje.

“Oni koji se više puta ne odazovu pozivu Tužilaštva mogu postati bjegunci unutar države u kojoj žive. Vrlo nekorektno svoje prve saradnike gura u sukob sa zakonom i državnim institucijama”, rekao je Zvizdić novinarima u Sarajevu.

On je naveo da ima, kako je rekao, mnogo informacija da su “ljudi natjerani da se tako ponašaju pod strašnim pritiscima i ucjenama”.

“Nikada u istoriji pojedinac nije bio jači od države. Dodik i poslušnici oko njega neće pobijediti, pobijediće BiH, samo što sve zahtijeva proceduru, moramo biti strpljivi i djelovati u skladu sa zakonom”, kazao je Zvizdić.

Kazao je da će Bošnjaci “ostati mirni i neće odgovarati na provokacije”, navodeći da su predstavnici probosanske koalicije “Trojka” juče podnijeli inicijativu za smjenu zamjenika ministara koji su iz Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), čiji je lider Milorad Dodik.

Zvizdić je pozvao sve zaposlene u državnim institucijama, posebno one koji rade u policijsko-obavještajnim agencijama, da ostanu na svojim radnim mjestima bez obzira na etničku pripadnost.

On je kazao da očekuje da Ustavni sud BiH danas ili najkasnije početkom sljedeće sedmice donese privremenu mjeru kojom će staviti van snage zakone RS.

“Bošnjaci hoće rat da bi eliminisali RS”

Dodik je juče u Beogradu rekao da Bošnjaci hoće ratni sukob u BiH kako bi eliminisali RS.

“Bošnjaci iz Sarajeva hoće ratni sukob, motivisan višedecenijskim naporima da ‘riješe posao’ ili da izvrše osvetu prema Srbima, smatrajući da politički treba da eliminišu svakog Srbina koji ne odgovara njihovim političkim projekcijama i tako eliminišu RS”, kazao je Dodik poslije sastanka sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.

On je rekao da Bošnjaci nikada nisu institucionalno podržali Dejtonski sporazum niti su pristali na markiranje međuentitetske linije razdvajanja, planirajući da, kako je kazao, na kraju RS “nanesu i odlučujući udarac kako bi ona nestala sa političke i teritorijalne karte”.

On je pozvao sve Srbe u RS da ostanu “mirni i stabilni” i da ne učine nikakav nasilni i verbalni neprijateljski čin protiv Bošnjaka u ovom entitetu BiH. Pozvao je i Bošnjake u RS da “ostanu mirni i stabilni”, navodeći da RS ne želi rat i sukob, već vraćanje na izvorni Dejtonski sporazum i Ustav BiH.

Ponovio je da će RS “ostati mirna”, da želi da se problemi rješavaju razgovorom, ali da će, ako iz Sarajeva nastave sa političkim progonom, RS morati da upotrijebi politička i “sva druga sredstva” da se odbrani.

Vučić je nakon sastanka sa Dodikom rekao da Srbija poštuje teritorijalni integritet BiH kao i Dejtonski sporazum ali i da “zna” šta piše u tom sporazumu.

On je kazao da Srbija podstiče dijalog u BiH i da će nastojati da sačuva mir u regionu “gotovo po svaku cijenu”.

Vučić je ocijenio da će političari u Sarajevu pokušati da iskoriste Evropu kao trojanskog konja za uništenje RS.

“Jasno je da će Evropa pokušati da se izdvoji kao posebna cjelina od SAD i da će se oštro suprotstavljati Rusiji. Takvoj Evropi je potrebno da negdje pokazuje moć i silu, o tome moramo da vodimo računa u RS i u Beogradu”, rekao je Vučić.

On je ocijenio da je “cilj obojene revolucije” u Srbiji da je “oslabi” kako ne bi mogla da pomogne RS.

Bećirović traži povećanje snaga EUFOR-a

Denis Bećirović (SDP) je zatražio da Evropska unija preduzme konkretne korake s ciljem očuvanja mira i bezbjednosti u BiH, uključujući povećanje broja vojnika EUFOR.

On je naglasio da je važno da EUFOR “efikasno i odlučno sprovodi svoju misiju u BiH i da zbog pogoršane bezbjednosne situacije rasporedi i rezervne snage na ključnim strateškim područjima”, saošteno je iz njegovog kabineta poslije sastanka sa šefom Delegacije EU u BiH Luiđijem Sorekom i ambasadorima zemljama EU u zgradi Predsjedništva u Sarajevu.

On je, kako se navodi, Soreku i ambasadore EU upozorio na, kako se ističe, opasne udare rukovodstva RS na Dejtonski sporazum i ustavni poredak BiH.

Bećirović je, između ostalog, naglasio da se bez zaštite ustavnog poretka BiH ne može očuvati mir i stabilnost u državi, zatraživši hitno i odlučno djelovanje međunarodne zajednice da bi se, kako je ocijenio, “sprečilo antidejtonsko i antiustavno djelovanje, koje može imati nesagledive posljedice”.

Visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit pozvao je juče sve relevantne faktore da u potpunosti iskoriste dostupne domaće pravne instrumente kako bi se održao i zaštitio ustavni poredak BiH.

EU: RS da se odrekne provokativne retorike

Šef Delegacije EU u BiH Luiđi Soreka izjavio je juče da su neprihvatljive jednostrane radnje na podrivanju nadležnosti državnih institucija BiH, prenijela je agencija Beta.

“Takođe sam naglasio važnost korišćenja svih domaćih pravnih ljekova za očuvanje ustavnog poretka BiH, te u tom kontekstu primio na znanje apelaciju podnesenu Ustavnom sudu BiH”, napisao je Soreka na platformi Iks poslije sastanka s Bećirovićem.

Dodao je da EU “veoma pomno prati dešavanja u BiH i nedvosmisleno je opredijeljena za njen suverenitet, teritorijalni integritet, ustavni poredak i međunarodni identitet, kao i za njen put ka EU”.

U saopštenju iz sjedišta EU, kako je prenio Radio Slobodna Evropa, upozoreno je da su akcije vlasti RS u suprotnosti sa obavezama koje je BiH preuzela na svom evropskom putu.

EU je pozvala političko rukovodstvo RS da se “uzdrži i da se odrekne provokativne retorike i akcija koje izazivaju podjele”.

Sjedinjene Američke Države su zabrinute su zbog potpisivanja antiustavnih i antidejtonskih zakona koje je usvojio parlament RS, saopštila je američka ambasada u BiH.

“Da budemo jasni - ovo je smišljena provokacija ustavnog poretka BiH i predstavlja direktnu prijetnju stabilnosti i sigurnosti BiH i strateškim ciljevima SAD”, objavila je ambasada na mreži Iks.

Bonus video: