Mađarska uputila žalbu Interpolu zbog zahtjeva za izdavanje crvene potjernice za Dodikom

"Politički lov na vještice protiv predsjednika Milorada Dodika tužan je primjer korištenja pravnog sistema kao oružja protiv demokratski izabranog lidera". Ako želimo sačuvati stabilnost na Zapadnom Balkanu, ovo nije pravi put" napisao je tada Orban na društvenoj mreži Iks

4837 pregleda 4 komentar(a)
Viktor Orban, Foto: Reuters
Viktor Orban, Foto: Reuters

Poslije Srbije i Mađarska je uputila žalbu na zahtjev za raspisivanje crvene Interpolove potjernice za predsjednikom Republike Srpske (RS) Miloradom Dodikom, objavio je sarajevski portal Raport, pozivajući se na neimenovane izvore.

Sarajevski portal navodi da "nije jasno šta je sadržaj te žalbe", ali se pretpostavlja da Mađarska tvrdi da se radi o "političkom slučaju".

Podsjećaju da je premijer Mađarske Viktor Orban poslije izricanja prvostepene presude Suda BiH Dodiku rekao da je to "lov na vještice".

"Politički lov na vještice protiv predsjednika Milorada Dodika tužan je primjer korištenja pravnog sistema kao oružja protiv demokratski izabranog lidera". Ako želimo sačuvati stabilnost na Zapadnom Balkanu, ovo nije pravi put" napisao je tada Orban na društvenoj mreži Iks.

Prethodno je protestnu notu Interpolu uputila Srbija, a ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je to urađeno jer su Dodik i predsjednik Narodne skupštine RS i Nenad Stevandić, za koga je takođe zatraženo raspisivanje međunarodne poternice, državljani Srbije.

Dačić se pozvao na član 3. Statuta Interpola, prema kojem je "strogo zabranjena bilo kakva aktivnost ili intervencija u slučajevima koji imaju političku, vojnu, vjersku ili rasnu pozadinu".

Sud BiH je prošle sedmice uputio zahtjev Interpolu da se Dodikom i Stevandićem raspiše međunarodna potjernica zbog "nedostupnosti pravosuđu", jer izbjegavaju da se pojave u Tužilaštvu BiH, gdje su pozvano na saslušanje kao osumnjičeni za "napad na ustavni poredak BiH".

Nakon što je Dodika Sud BiH prvostepeno osudio na godinu zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja zbog neizvršavanja odluka visokog predstavnika, parlament RS je usvojio više zakona kojima se na teritoriji tog BiH entiteta zabranjuje rad državnom pravosudnim institucijama i Agenciji za istrage i zaštitu (SIPA).

Bonus video: