Nova studija, koju je objavio Muzej Ane Frank u Amsterdamu, ukazuje da Ana Frank i njena porodica nijesu prijavljeni nacistima, već da su slučajno zarobljeni, prenosi AP.
Prema toj studiji, uprkos dugogodišnjim istraživanjima, ne postoji konkretan dokaz da su autorka čuvenog dnevnika i njena porodica prijavljeni njemačkim okupatorima za vrijeme Drugog svjetskog rata, što je dovelo do njihovog hapšenja i deportacije u logor.
Izvršni direktor Muzeja Ronald Leopold naveo je u saopštenju da nova istraživanja, koja je radio muzej ukazuju da bi "i drugi scenariji takođe mogli biti razmotreni".
Jedna od teorija je da je hapšenje Ane Frank i njene porodice bilo dio istrage o ilegalnom radu i falsifikovanju karata u kući u kojoj su se oni dvije godine skrivali.
Istraživanje upućuje na dva čovjeka koja su se bavila ilegalnim štampanjem karata i koji su uhapšeni ranije te 1944. godine, što se pominje i u dnevniku Ane Frank.
Oni su pušteni, ali su ih istražitelji često posjećivali u okviru istrage.
"Kompanija u kojoj su dvojica prodavaca radila je bila dio istrage i privukla je pažnju zvaničnika", rekao je Leopold i dodao da i pored ovih novih teorija, mogućnost da su bili prijavljeni i dalje stoji.
Ana Frank je pisala dnevnih dok se skrivala i on je nakon završetka Drugog svjetskog rata postao globalno prepoznatljiv i simbol žrtava Holokausta.
Ana Frank je umrla u Bergen Belzen nacističkom koncentracionom logoru u 15 godini, malo prije nego što su ga oslobodile savezničke snage.
Bonus video: