Bregzit možda tek krajem 2019. godine?

Jedan neimenovani ministar je za "Sandej Tajms" rekao da izbori u Njemačkoj i Francuskoj "predstavljaju određeni izazov"
0 komentar(a)
London, EU, Foto: Shutterstock
London, EU, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 14.08.2016. 07:54h

Izlazak Britanije iz Evropske unije mogao bi da bude realizovan tek krajem 2019. godine, uslijed toga što je priprema tog koraka veliki zadatak za britanske državne službe, a početak pregovora o Bregzitu mogao bi da bude odložen za period poslije izbora u Francuskoj i Njemačkoj, piše danas britanski list "Sandej Tajms".

Vlada britanske premijerke Tereze Mej je nagovijestila da planira da aktivira Član 50 Lisabonskog sporazuma, čime se zvanično pokreće izlazak iz EU, početkom 2017. godine, nakon čega bi počeo dvogodišnji proces pregovora sa zvaničnim Briselom o uslovima razdruživanja.

"Sandej Tajms", međutim, navodi da su neki britanski ministri privatno upozorili čelnike tamošnjeg finansijskog sektora da bi Član 50 mogao da bude aktiviran tek krajem 2017. godine, što znači da bi Britanija mogla da izađe iz EU tek krajem 2019.

"Ministri sada misle da bi aktivacija Člana 50 mogla da bude odložena za jesen 2017. godine", otkrio je jedan izvor iz londonskog Sitija, koji je o tome razgovarao sa dva ministra iz britanske vlade.

"Oni nemaju infrastrukturu za ljude koje treba da angažuju. Oni čak kažu da ne znaju koja pitanja treba da pitaju kad konačno počnu da pregovaraju sa Evropom", navodi izvor.

Jedan neimenovani ministar je za "Sandej Tajms" rekao da izbori u Njemačkoj i Francuskoj "predstavljaju određeni izazov".

Francuska je zakazala predsjedničke izbore za aprili i maj sljedeće godine, dok će se opšti izbori u Njemačkoj održati na jesen 207.

Tereza Mej je osnovala novo Ministarstvo za pregovore o Bregzitu nakon što je na referendumu 23. jula pobijedila opcija za izlazak iz EU, ali ministar Dejvid Dejvis je navodno zaposlio samo polovinu osoblja koje mu je potrebno.

Drugo novo britansko Ministarstvo, za međunarodnu trgovinu, takođe ima težak zadatak da regrutuje stručnjake, pošto je Londonu ostao tek ograničeni broj iskusnih pregovarača jer je zvanični Brisel decenijama vodio taj sektor za Britaniju kao članicu EU.

Bonus video: