Nekoliko hiljada građana Islanda protestovalo je na ulicama Rejkjavika pozivajući premijera da podnese ostavku zbog panamskih papira
Procurjeli su podaci da su on i njegova supruga koristili of-šor kompanije kako bi sakrili investicije vrijedne milion dolara.
Građani su napunili trg ispred zgrade parlamenta u Rejkjaviku, odazvavši se pozivu opozicionih partija da demonstriraju protiv premijera Zigmundura Davida Gunlaugsona.
#ENFOTOS | Caso #PanamaPapers sacude a Islandia con enormes protestas | https://t.co/1Wthrw6ndE pic.twitter.com/R3YJ7Ftjst
— teleSUR TV (@teleSURtv) April 5, 2016
Premijer Islanda, međutim, odbija da podnese ostavku.
"Ostavku nisam uzeo u razmatranje niti namjeravam da podnesem ostavku zbog ovoga", rekao je juče premijer Zigmundur David Gunlaugson za islandsku televiziju, prenijela je agencija AFP.
Na spisku Međunarodnog konzorcijuma istraživačkih novinara, koji je na osnovu dosijea procurjelih iz panamske firme "Mosak fonseka" sproveo istragu o ofšor poslovanju svjetske elite, našao se i islandski premijer za koga se navodi da je 2007. na Britanskim Djevičanskim ostrvima osnovao ofšor kompaniju Vintris radi sakrivanja nekoliko miliona dolara tokom finansijske krize na Islandu.
Say hey - Say ho - Say Gunnlaugssons has got to go #Rejkyavik #panamapapers pic.twitter.com/gz2vZaxk64
— Johan Rootzén (@JMRootzen) April 4, 2016
Islandska opozicija najavila je da će tražiti glasanje o povjerenju u parlamentu, koje će vjerovatno biti održano ove sedmice, prenosi BBC.
#Rejkyavik pic.twitter.com/g1bIh8rdxw
— carmen lumbierres (@clumbierres) April 4, 2016
Gunlogson je odbacio tvrdnje iz panamskih dokumenata, nazivajući ih lovom na vještice protiv njega i njegove supruge.
Inmensas protestas se registran en Islanda por el caso #PanamaPapers https://t.co/PsbIzWQuGo pic.twitter.com/iXbggoutUX
— teleSUR TV (@teleSURtv) April 5, 2016
Tokom dana juče je počela istraga povodom cjurenja miliona dokumenata koji razotkrivaju da su svjetski bogataši, državnici, FIFA, 140 istaknutih političara, skrivali novac u poreskim oazama preko advokatske firme koja objavljivanje dokumenata "Panamski papiri" naziva "zločinom" i "napadom" na Panamu.
En Reikiavik había hoy más gente en la calle que en las protestas de 2008. #PanamaPapers pic.twitter.com/ZF8QoEbCDB
— Vicent Montagud (@vicentmontagud) April 4, 2016
Istraga u kojoj učestvuje novinarski konzorcijum od 100 dnevnih listova odnosi se na period od gotovo 40 godina, od 1977. sve do decembra 2015. i pokazuje da su neke firme registrovane u poreskim oazama korišćene za pranje sumnjivog novca, trgovinu oružjem i drogama, kao i za utaju poreza.
Galerija
Bonus video: