Ove godine očekuje se dolazak 800.000 ljudi u Njemačku, koja je cilj za većinu Sirijaca, Avganistanaca, državljana Eritreje i migranata sa Kosova i Albanije, a neki imaju dobre šanse da se zaposle, s obzorom da u će u određenim strukama do 2020. godine biti potrebno 1,8 miliona novih radnika.
Sve izbjeglice i migranti neće moći da ostanu u Njemačkoj, ali inženjeri, programeri i tehničari mogu da konkurišu za posao, jer u tim strukama u ovom trenutku njemačkim preduzećima nedostaje 140.000 radnika.
Nezaposlenost je u Nemačkoj ove godine najmanja od ponovnog ujedinjenja, a nedovoljno radnika ima i u zdravstvu i hotelijerstvu, dok će u prosveti biti potrebno 40.000 učitelja, nastavnika i profesora za zamjenu.
Prema prognozama instituta Prognos, do 2020. godine Njemačkoj će biti potrebno 1,8, a ako se ta tendencija nastavi, do 2040. 3,9 miliona novih radnika.
U trenutku kada Evropu preplavljuju hiljade izbjeglica, zvaničnici njemačke vlade nerijetko šalju poruke ohrabrenja onima koji utočište traže u Njemačkoj.
"Oni koji kao izbjeglice dođu kod nas, treba brzo da postanu naše kolege i komšije", rekla je ove nedjelje njemačka ministarka za rad i socijalna pitanja Andrea Nales, čijom su odlukom krajem jula uvedene olakšice za migrante koji u Njemačkoj traže praksu kao prvo radno iskustvo.
Bonus video: