Njemačka uspjela da uravnoteži budžet prvi put od 1969.

Vlada je prvobitno za 2014. prognozirala budežetski deficit od 6,5 milijardi eura, ali je, zahvaljujući rastu prihoda od poreza i nižim kamatama na otplatu dugovanja, Berlin uspio da okonča godinu bez neto zaduženja
0 komentar(a)
Berlin, Njemačka, Foto: Shutterstock
Berlin, Njemačka, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 13.01.2015. 11:29h

Njemačka vlada uspjela je prošle godine da uravnoteži budžet prvi put od 1969. godine, godinu dana prije roka, saopštilo je Ministarstvo finansija u Berlinu.

Vlada je prvobitno za 2014. prognozirala budežetski deficit od 6,5 milijardi eura, ali je, zahvaljujući rastu prihoda od poreza i nižim kamatama na otplatu dugovanja, Berlin uspio da okonča godinu bez neto zaduženja, ostvarivši dugo željeni cilj ministra finansija Volfganga Šojblea prije roka, prenosi agencija Frans pres.

Budžetska razboritost jedna je od stavki koju su konzervativci na čelu sa kancelarkom Angelom Merkel propagirali na izborima 2013. Opozicione stranke i brojni ekonomisti, međutim, vjeruju da uravnotežen budžet zapravo nema ekonomskog smisla jer ograničava prijeko potrebne investicije u privredu.

Na polju javnog duga, Njemačka još premašuje granicu od 60 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), koju propisuje EU. Na kraju 2013, njen ukupan javni dug iznosio je 2,15 biliona eura, odnosno 78 odsto BDP-a. Šojble se nada da će javni dug biti spušten ispod 60 odsto do 2024.

Bonus video: