Kako je jedan od najznačajnijih agenta KGB-a prebjegao u London

Dokumenta pokazuju da je Gordijevski toliko bio značajan Britancima, da je premijerka Margaret Tačer odobrila sporazum po kojem bi supruzi i ćerkama tog bivšeg agenta KGB-a bilo omogućeno da mu se pridruže, a da zauzvrat London neće protjerati sve agente koje je razotkrio
52 pregleda 1 komentar(a)
Oleg Gordijevski, Foto: Beta/AP
Oleg Gordijevski, Foto: Beta/AP
Ažurirano: 30.12.2014. 17:34h

Tajna dokumenta koje je danas objavila britanska vlada, pokazuju kako je prebjeg agenta sovjetskog KGB-a pokrenuo diplomatsku odmazdu između Velike Britanije i Sovjetskog Saveza zbog čega se strahovalo da bi odnosi dvije zemlje mogli prekinuti pred sam kraj Hladnog rata.

Spor je pokrenuo 1985. prebjeg agenta Olega Gordijevskog koji je više od deset godina Londonu odavao tajne iz Kremlja. Kada je postao sumnjiv, britanski agenti uspjeli su da ga prošvercuju u gepeku automobila.

Obavještajni stručnjaci smatraju Gordijevskog, koji je imao kodno ime "Hetmen", za jednog od najznačajnijih agenata pri kraju Hladnog rata.

Dokumenta koja je objavio britanski Nacionalni arhiv po "zakonu 30 godina" za skidanje oznake tajnosti, pokazuju da je Gordijevski toliko bio značajan Britancima, da je premijerka Margaret Tačer odobrila sporazum po kojem bi supruzi i ćerkama tog bivšeg agenta KGB-a bilo omogućeno da mu se pridruže, a da zauzvrat London neće protjerati sve agente koje je razotkrio.

Moskva je odbila tu ponudu i Tačer je naredila protjerivanje 25 Rusa, uprkos protivljenju ministra spoljnih poslova Džefrija Haua koji je smatrao da treba protjerati samo devet, da ne bi došlo do masovnog protjerivanja Britanaca iz Sovjetskog Saveza baš kada je pod vođstvom Mihaila Gorbačova počelo popuštanje napetosti između SSSR-a i Zapada.

Sovjetski Savez je protjerao 25 Britanaca, što je pokrenulo drugi krug protjerivanja u kojem su obje strane istjerala po još šest zvaničnika. Diplomatski odnosi ipak nisu bili ozbiljnije ugroženi.

Dokumenta pokazuju da je Margaret Tačer prihvatila preporuku Ministarstva spoljinih poslova da "podvuče crtu ispod epiziode s Gordijevskim" i ne protjera češke, bugarske i istočnonemačke agente koji su razotkriveni.

Gorbačov i Tačer su potom izgradili konstruktivan odnos, a među dokumentima iz 1985. su i čestitke za rođendan koje je razmijenilo to dvoje lidera.

Porodica Gordijevskg je bila pod 24-časovnim nadzorom KGB-a šest godina, sve dok mu nije omogućeno da 1991. odu u Veliku Britaniju.

Gordijevski je 2007. dobio odlikovanje kraljice Elizabete Druge.

Bonus video: