Lavrov: SAD da ne podržava nasilje u Ukrajini

"Najvažnije je ne podsticati ideje koje 'lebde' u Kijevu da je neophodno prikupiti snagu i vratiti se nasilnim metodama rješavanja krize, već odgovarati usijane glave od takve vrste misli i težiti tome da se obaveze koje su preuzele kijevske vlasti, tačnije liniju političkog rješavanja krize, ispunjavaju", rekao je on
0 komentar(a)
Džon Keri, Sergej Lavrov, Foto: Reuters
Džon Keri, Sergej Lavrov, Foto: Reuters
Ažurirano: 08.11.2014. 08:55h

Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov izjavio posle sastanka sa američkim državim sekretarom Džonom Kerijem da se pozicije Rusije i SAD o Ukrajini razlikuju,

On je dodao i da će se Moskva i Vašington potruditi da ubijede ukrajinsko rukovodstvo da ispunjava dogovor iz Ženeve o deeskalaciji konflikta.

Pritom je naglasio da SAD ne treba da podržavaju ideje o nasilnim metodama za rješavanje konflikta na istoku Ukrajine, prenijele su ruske agencije posle susreta dvojice ministara na marginama samita foruma Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje (APEC) u Pekingu.

"Iz razumljivih razloga naša i pozicija SAD o tome šta se i zašto dešava u Ukrajini se ne podudaraju. Međutim, ako je Vašington zainteresovan za smirivanje situacije, za pomoć stvaranju uslova za dijalog između Kijeva i vođa ustanka, lidera Luganske Narodne Republike (LNR) i Donjecke Narodne Republike (DNR), mislim da bi to bio korak u dobrom pravcu", rekao je Lavrov.

"Najvažnije je ne podsticati ideje koje 'lebde' u Kijevu da je neophodno prikupiti snagu i vratiti se nasilnim metodama rješavanja krize, već odgovarati usijane glave od takve vrste misli i težiti tome da se obaveze koje su preuzele kijevske vlasti, tačnije liniju političkog rješavanja krize, ispunjavaju", rekao je on.

Lavrov je dodao da će Rusija "u kontaktu sa ustanicima i sa kijevskim vlastima na svaki način doprinositi da se tako i dogodi", prenela je RIA Novosti.

U Ženevi su 17. aprila održani pregovori Ukrajine, Rusije, SAD, i Evropske unije o rješavanju krize na istoku Ukrajine, gdje su dogovorene mjere za deeskalaciju sukoba.

"Pomenuli smo da se u ženevskoj izjavi od 17. aprila ukrajinsko rukovodstvo preko njegovog ministra obavezalo da odmah započne politički proces, ustavnu reformu uz učešće svih regiona i političkih snaga", kazao je ruski ministar inostranih poslova, dodajući da je taj zadatak "i dalje, a možda i aktuelniji sada nego što je bio u aprilu, kada se govorilo o hitnom početku takvog procesa".

Prema Lavrovljevim riječima, na susretu je razmotrena i neophodnost ispunjenja dogovora iz Minska između rukovodstva Ukrajine i predstavnika samoproglašenih DNR i LNR.

"Prekid vatre se, na žalost, ne poštuje u potpunosti, razmena vatre se obnavlja", rekao je on, dodajući da je neophodno što prije usaglasiti liniju ograničenja, kako bi se precizno kontrolisalo poštovanje režima prekida vatre.

TASS je prenio Lavrovljevu izjavu datu uoči susreta sa Kerijem da ukrajinska vlada i snage separatističkih narodnih milicija na istoku Ukrajine treba da dovrše proceš razoružanja.

Potpisano je primirje između tih milicija i ukrajinske vlade, znači da treba da okončaju taj proceš (razoružavanja), rekao je Lavrov.

Odgovarajući na pitanje da li su ruske trupe prisutne u Ukrajini, šef ruske diplomatije je rekao da je čak i predstavnica Stejt departmenta Džen Psaki rekla da taj department nema dokaze o prisustvu ruske vojske u Ukrajini, prenijela je ruska novinska agencija.

Bonus video: