Turski predsjednik Abdulah Gul izgubio je oko 80.000 ljudi koji prate njegove aktivnosti na društvenoj mreži Tviter, u znak protesta što je sinoć odobrio sporni zakon o pojačanoj kontroli interneta na zahtjev islamsko-konzervativne vlade.
Gul, koji je vrlo aktivan na društvenim mrežama, objavio je na Tviteru da odobrava zakon, koji opozicija i nevladine organizacije ocjenjuju kao "ubistvo slobode izražavanja".
Njegovi pratioci na internetu su potom odlučili da pokrenu kampanju za prekid praćenja aktivnosti predsjednika na internetu. Gul je napisao da je donio odluku o usvajanju zakona, pošto je vlada dala garancije da će izmijeniti sporne djelove zakona.
Oko 34 miliona turskih korisnika interneta je osudilo odluku predsjednika. Kako navode parlamentarni izvori, vlada je sinoć predložila promjenu dijela zakona kojim se predviđa da vladin organ - Uprava telekomunikacije, dobije ovlašćenje da blokira neki sajt na internetu bez sudskog naloga.
Novi amandman predviđa da taj organ podnese predlog sudu, koji u roku od 48 sati treba da odgovori. Tekst zakona je usvojen 5. februara, ali su ga opozicija i brojne nevladine organizacije žestoko kritikovale, ocjenjujući da vlada na taj način želi da ugussi sve optužbe o korupciji koji već dva mjeseca potresaju vladu.
U jednom "izvještaju o transparentnosti", objavljenom u decembru, glavni pretraživač na internetu Gugl je već svrstao Tursku i Kinu na čelo liste cenzora interneta. Vlada Redžepa Tajipa Erdogana je pred raspadom od sredine decembra zbog korupcionaškog skandala bez presedana, a predstoje lokalni izbori 30. marta i predsjednički u avgustu ove godine-
Bonus video: