Zemlje Evropske unije (EU) dnevno dobiju hiljadu zahtjeva za azil, od toga najveći broj podnosilaca dolazi iz Rusije, dok su građani Srbije najčešće odbijani.
U posljednjih 12 mjeseci u EU je stiglo skoro 350.000 zahtjeva za azil, što je skoro hiljadu dnevno, a samo u prvom kvartalu ove godine broj podnosilaca azila u Evropi bio je 85.000, prenose evropski mediji.
Ovaj problem najviše pogađa Njemačku, jer skoro četvrtina svih podnosilaca zahtjeva za azil na evropskom tlu bira ovu zemlju za svoju potencijalnu destinaciju - 83.910 u 2012/13. godini.
Iza nje nalazi se Francuska sa 62.175 zahtjeva za azil, slijedi Švedska, dok je Britanija četvrta najpopularnija destinacija u koju je poželjelo da se preseli 29.950 podnosilaca zahtjeva, od kojih je više od polovine onih starosti između 18 i 35 godina.
Najnoviji podaci statističkog zavoda EU, Eurostat, pokazuju da su u prethodnom periodu Rusi podnijeli najveći broj zahtjeva za azil, a za njima slijede izbjeglice iz ratom razorene Sirije. Prema navedenim podacima, Francuska je odbila 84 odsto zahtjeva za azil, slijedi Belgija sa 71 odsto odbijenih zahtjeva i Nemačka sa 65, pa Britanija sa 60 odsto.
Podnosioci zahteva iz Srbije su, kako se navodi, najčešće bili odbijani u zemljama EU sa čak 97 odsto zahteva koji su riješeni negativno, a najveći procenat odobrenih zahtijeva za azil imaju državljani Sirije (63 odsto).
Bonus video: